Realizujete stavbu nového rodinného murovaného domu či rekonštruujete starý dom a premýšľate nad vhodnou strechou či väzníkovým krovom? Často prichádzame s otázkou či je vôbec možné väzníkový krov postaviť na murovanú stavbu. Čo si myslíte vy, je to možné?

Čo je väzníkový krov?

Určite ste sa s takouto stavbou niekedy stretli, hoci ste nevedeli, že ide práve o väzníkový krov. Väzníkový krov predstavuje ľahkú, priestorovo stuženú a stabilnú konštrukciu krovu, ktorá môže mať rôzne tvary. Väzníkovým krovom viete postaviť klasickú ihlanovú strechu, ktorá sa často označuje ako stanová. Je typická najmä štyrmi trojuholníkovými stranami strešnej plochy, ktoré sa v strede spájajú. Tieto strechy môžu mať rôzne sklony. Väzníkovým krovom viete tiež postaviť pultové či ploché strechy.

väzníkový krov

Výhody väzníkového krovu

O výhodách väzníkového krovu sme písali už v predchádzajúcom článku. Čo je ďalšou výhodou, ktorú sme nespomenuli, je využitie technológie MITEK. Ide o technológiu, ktorá sa využíva pri stavbe väzníkových krovoch a je založená na spájaní drevenej konštrukcie oceľovými styčníkovými doskami s prelisovanými hrotmi. Ide o jednu z najmodernejších spojovacích metód stavby väzníkových krovov, vďaka ktorej dochádza k minimalizovaniu spotreby dreva a spojovacích prostriedkov, takže ide v podstate o ekologickejšiu stavbu.

Murovaný dom s väzníkovým krovom

Často sa stretávame s otázkou, či je vôbec možné postaviť väzníkový krov aj na murované stavby. Odpoveďou je, že určite áno. Mnoho ľudí si myslí, že ide o stavbu určenú výhradne len pre drevodomy a drevostavby. Samozrejme, ak túžite mať väzníkový krov, je možné ho postaviť na akúkoľvek stavbu. Je to možné aj v prípade, keď rekonštruujete starý klasický krov či oceľovú konštrukciu. Práve drevená priehradová konštrukcia je ich skvelou alternatívou, aj z hľadiska ceny.

murovany dom s vaznikovym krovom

Kde všade je možné použiť väzníkový krov?

V podstate všade. Väzníkový krov môžete použiť ako strechu rodinných domov rozmanitých tvarov s využiteľným, ale aj nevyužiteľným podkrovím, ako veľkorozponové viaclodné väzníkové priehradové strešné konštrukcie priemyselných, športových, poľnohospodárskych alebo aj obchodných stavieb a tiež aj na celodrevené systémy. To v podstate predstavuje akékoľvek bytové či rodinné domy, teda aj drevodomy aj murované stavby, nadstavby, hangáre, jazdiarne či haly. Takže áno, väzníkový krov je možné postaviť na akúkoľvek stavbu, akú potrebujete.väznikový krov

Bezpečná väzníková konštrukcia

Ani v prípade drevodomoch ani murovaných domoch sa nemusíte obávať nebezpečia väzníkovej konštrukcie. Väzníkové konštrukcie sú preukázateľne zabezpečené aj z hľadiska priestorovej stability aj z hľadiska mechanickej odolnosti. Samozrejme, dôležité je vybrať si kvalitnú firmu, ktorú spoznáte aj na základe toho, že pri statickom výpočte a dimenzovaní väzníkov využíva overený softvér, výpočty a návrhy kontroluje autorizovaný statik či celý proces návrhu drevených konštrukcií a striech spĺňajú normy EN 14250:2010. Rovnako, ak profesionálna firma má Certifikát systému zhody riadenia výroby 1301-CPR-1144, je viac než isté, že firma a konštrukcia väzníkového krovu bude bezpečná.

Login

Register

terms & conditions