Tento trend v bývaní je už niekoľko rokov v kurze a výnimkou nie je ani rok 2021. Ekológia, úspora, zdravie, to sú slová, ktoré sa používajú v spojení s bývaním v drevodomoch veľmi často. Ako a prečo teda bývať úsporne?

Ekológia a úspora v bývaní

Tak ako sa menia trendy vo farbách, účesoch, móde, tak môžeme vidieť trendy v oblasti bývania a architektúry. Otázka ohľadom úsporného a ekologického bývania nie je žiadnou novinkou, no čoraz viac sa do popredia dostáva úsporné a najmä nízkoenergetické bývanie v drevodomoch, ktoré je prepojené aj so zdravím, ekológiou a financiami.

Nízkoenergetické bývanie

Nízkoenergetické bývanie je možné dosiahnuť najmä správnym konštrukčným riešením stavby. Ak tú skombinujete aj s technickým vybavením stavby, môžete skutočne ušetriť na nákladoch na bývaní. Hoci je dôležité vedieť, že tieto stavby sú v porovnaní s klasickými stavbami domov drahšie, no časom zistíte, že ušetríte práve na energiách, čiže sa vám náklady na stavbu vrátia v podobe lacnejšieho bývania a prevádzky.

zelene technologie

Zelené technológie

Ak hovoríme o nižších nákladoch, tak práve tie sú spojené s ekológiou a so zelenými technológiami. Najväčšie náklady je možné spozorovať najmä pri spotrebe elektriny, ak je domácnosť vykurovaná v zime elektrickým vykurovaním alebo tiež pri ohreve vody. Tieto náklady môžete znížiť využitím napríklad fotovoltaických panelov a využitím slnečnej energie prostredníctvom solárnych kolektorov.

solarne panely

Pasívne zisky

Pasívne zisky oceníte najmä v zimných mesiacoch. Ako už samotný názov prezrádza, ide o získavanie zdrojov, za ktoré nie je potrebné platiť. Pasívne zisky sa týkajú napríklad využívania slnečnej energie v zimných mesiacoch, ktorú získate použitím tmavšej farby na fasádu domu, ktorá sa nachádza na južnej strane. Rovnako slnečnú energiu získate, ak vytvoríte veľkú presklenú plochu na južnej stane domu, ideálne naklonenú o 15°, aby slnečné lúče dopadali do miestnosti čo najkolmejšie. Samozrejme, takáto presklená miestnosť môže byť počas letných mesiacov veľkým problémom, preto počas nich nezabudnite využívať aj rôzne tieniace prvky, aby vám naopak v miestnosti vytvárali príjemný chládok a zamedzovali prehrievaniu domu. Nezabúdajte tiež na rekuperačný ventilačný systém, ktorý vám tiež pomôže pri využívaní vyprodukovaného tepla.

pasivne zisky

Energetická trieda novostavby

Od roku 2021 platia prísnejšie pravidlá v oblasti energetickej triedy budov, a to hlavne v prípade novostavieb. Tie musia po novom spĺňať energetický štandard A0, ktorý hovorí o takmer nulovej potrebe energie a vysokej energetickej hospodárnosti. Najdôležitejšími faktormi, ktoré sa pri energetickom štandarde A0 zohľadňujú, sú tepelnoizolačné vlastnosti konštrukcií, ktoré tvoria obálku budovy, vhodná orientácia na svetové strany, vhodný tvar budovy či spôsob vetrania. Je tiež dôležité zohľadniť aj to, či ide o drevodom, bungalov, dvojpodlažný dom či aký tvár stavba domu má.

Zdravé bývanie

Zdravé bývanie súvisí hlavne s materiálmi použitými na stavbu drevodomu, ktorými budete po celý čas obklopení. Ekologické materiály v tomto prípade prinášajú mnoho výhod. Vďaka ním môžete získať zdravšie ovzdušie v domácnosti, príjemnú teplotu, ale tiež kontrolujú aj vlhkosť, s čím súvisí aj tvorba plesní. Drevodomy sú navrhnuté a skonštruované tak, aby tvorbe plesní predchádzali, preto sa toho nemusíte obávať, je to len mýtus.

zdrave byvanie

Ako sa hovorí, nie je dom ako dom a rovnako nie je drevodom ako drevodom. Ak sa vám pojem drevodom spája s predstavou zrubov, tak je to chyba, pretože je tam zásadný rozdiel, o ktorom si môžete prečítať v našom predošlom článku. Preto, ak túžite po kvalitnom drevodome, ktorý nevyzerá ako zrub, pokojne si pozrite naše projekty domov alebo si navrhnite vlastný projekt domu.

 

Login

Register

terms & conditions