realizator stavby

Plánujete stavbu drevodomu, no neviete si vybrať toho správneho realizátora? Slovenský trh ponúka množstvo firiem, ktoré sa stavbou drevodomov zaoberajú, a preto výber môže byť skutočne náročný. Existuje však niekoľko vecí, ktoré by firma mala ponúkať a podľa ktorých tiež spoznáte, že ide o kvalitného realizátora. 

Výber realizátora drevodomu

Na slovenskom trhu nájdete veľké množstvo firiem, ktoré sa stavbou drevodomov zaoberajú. Ale nie je drevodom ako drevodom. Pred samotnou stavbou drevodomu je dôležité si urobiť rešerš firiem a urobiť úzky výber spomedzi nich. Mnoho firiem, ktoré ponúkajú takéto služby, v konečnom dôsledku nestavajú drevodomy, ale zruby. Preto je potrebné si naštudovať čomu sa daná firma venuje a o akú stavbu máte záujem vy, pretože je veľký rozdiel medzi zrubom a drevodomom. Rovnako, ak plánujete stavbu drevodomu na kľúč, uistite sa či firma, pre ktorú ste sa rozhodli, stavia montované domy na kľúč.

Kvalitná montáž

Mnoho ľudí nepremýšľa nad stavbou drevodomu len z toho dôvodu, pretože sa obávajú, že sa im dom rozpadne, napadnú ho škodcovia, začne sa v ňom tvoriť pleseň či huby alebo len jednoducho navlhne. Práve vlhkosť v drevodome môže spôsobovať veľké škody, avšak pri správnom výbere realizátora drevodomu sa vám to stať nemôže. Kvalitné firmy disponujú vlastným certifikovaným a kvalifikovaným tímom, ktorý vyrába časti domu na mieru. Jednotlivé časti sú vyrobené samostatne a výhradne z dreva, ktoré musí spĺňať najvyššie požiadavky na kvalitu. Keďže ide o prírodný materiál, tak jednotlivé časti musia byť vysušené, ohobľované a následne opracované tak, aby ku škodám neprišlo ani po rokoch, a to bez ohľadu na počasie, ktoré sa v danej oblasti stavby drevodomu vyskytuje. Okrem toho, ak preferujete stavbu drevodomu na kľúč, tak firma vám musí poskytnúť a zabezpečiť aj všetky odborné práce, ktoré súvisia s elektroinštaláciou, vodoinštaláciou, vykurovaním, zatepľovaním, montážou sadrokartónov, obkladov, dlažby či akýchkoľvek iných prác. Samozrejme, v takomto prípade firma nemusí mať vlastných pracovníkov, ale skôr ide o vzťah s overenými subdodávateľmi, s ktorými firma spolupracuje dlhšie, aby kvalita bola zabezpečená po celý čas výstavby domu.

Stavebný dozor

Stavebný dozor je ďalším plusom, vďaka ktorému spoznáte kvalitného realizátora stavby drevodomu. Ten by mal byť na stavbe po celý čas jeho realizácie, a to v zmysle zákona. Pričom sa nerobia rozdiely, či ide o hrubú stavbu uzavretú a nezateplenú, uzavretý holodom a v interiéri ukončený SDK alebo stavbu vo vyhotovení na kľúč.

stavebny dozor

Recenzie

Profesionálov v odbore stavby drevodomov spoznáte aj vďaka recenziám, ktoré zanechávajú ľudia, ktorí už s danou firmou majú nejakú skúsenosť. Práve tieto recenzie dokážu zákazníkovi pri výbere realizátora pomôcť. Ak teda máte záujem o firmu, prečítajte si všetky recenzie na ňu. Rovnako si pozrite aj referencie stavieb domov.

Energetický certifikát

Ak ste sa rozhodli pre drevodom, pravdepodobne preferujete bývanie v nízkoenergetickom dome. Mnoho firiem môže ponúkať takúto stavbu, no s nízkoenergetickým domom bohužiaľ nemajú nič spoločné. Preto sa pri výbere firmy sústreďte aj na tento bod, keďže od roku 2021 musia všetky stavby spĺňať prísnejšiu energetickú triedu A0. K tomu, aby váš dom prešiel kolaudáciou, prípadne ste na jeho stavbu dostali dotácie, potrebujete aj energetický certifikát, ktoré získajú len domy, ktoré spĺňajú požiadavky na energetickú hospodárnosť.

Blower door test

A ako jeden z posledných bodov, ako spoznať a vybrať si kvalitného realizátora stavby je blower door test. Ide o test, na základe ktorého sa vykonáva test vzduchotesnosti budovy, pre kontrolu kvality vyhotovenia obvodovej konštrukcie. Tento test je veľmi dôležitý, a to najmä vo veterných oblastiach. Na základe testu sa zisťuje, či teplo z drevodomu neuniká, čím sa zamedzuje navyšovaniu energií. V prípade, že realizátor stavby blower door test odmietne vykonať, pravdepodobne si nie je svojou stavbou istý a tým pádom nejde o kvalitného realizátora.

blower door test

V prípade, že ešte stále hľadáte profesionálneho a certifikovaného realizátora drevostavieb, ktorý spĺňa požiadavky na kvalitu stavieb, pokojne nás môžete kontaktovať.

1 Comment

Comments are closed.

Login

Register

terms & conditions