Čo si predstavíte pri slove drevodom? Spája sa vám tento výraz s drevenicou alebo so zrubom, v ktorom bežne bývate, ak idete na dovolenku do hôr? To, či ide o drevodom, mnohokrát na prvý pohľad ani nespozorujete, pretože pripomína klasický murovaný dom, a teda môžete v ňom bývať pokojne aj celoročne. Prečo je to tak?

Drevodom alebo zrub

Rozdiel je poznať hneď na prvý pohľad. Mnoho ľudí si pri slove drevodom predstaví zrub alebo drevenicu. Práve takú, v ktorej ľudia bežne bývajú počas dovolenky niekde na horách. Samozrejme, aj bývať v zrube alebo drevenici môže človek bývať celoročne a nielen rekreačne. Avšak bývanie v drevodome predstavuje skôr bývanie ako v klasickom murovanom dome a ponúka tiež mnoho výhod. Ako je teda možné, že drevodom na prvý pohľad nevyzerá ako drevenica či zrub? Pravý dôvod sa ukrýva najmä v konštrukcii a montáži drevodomu.

drevodom interier

Konštrukcia drevodomu

Konštrukcia drevodomu sa môže líšiť aj od toho, akú firmu si na stavbu drevodomu nájdete. Avšak, veľkou výhodou je, ak má klient na výber z viacerých panelových systémov a môže prispôsobiť jeho výber na základe svojich požiadaviek. Na výber by mal mať hrubšie a tenšie vonkajšie a vnútorné steny, ktoré by mali byť zabezpečené či už zvukovou izoláciou alebo by mali spĺňať požiadavky tepelnoizolačných vlastností. Práve preto je bývanie v drevodome vhodné na celoročné používanie. Kým zrub alebo drevenica je zostavená z hranolov alebo guľatiny, drevodom je postavený zo stien, ktoré majú niekoľko vrstiev. Rovnako je tam rozdiel aj pri stavbe vnútornej priečky. Ako môžete vidieť na obrázku, aj tá je opäť zostavená z niekoľkých častí, a to prevažne z:

  1. Povrchovej úpravy priečkovej steny
  2. Sadrokartónu hrúbky 12,5 mm,
  3. OSB 3 dosky hrúbky 12 mm,
  4. Izolácie
  5. drevenej rámovej konštrukcie z KVH hranolov hrúbky 60 x 100 mm,
  6. OSB 3 dosky hrúbky 12 mm,

montaz priecnej steny

Čo je ďalšou výhodou týchto stien je to, že si ich môžete ľubovoľne namaľovať, čo sa v prípade zrubov a dreveníc nedá. Je to z toho dôvodu, že sa guľatina a hranoly, z ktorých je vyrobený zrub alebo drevenica brusia a nalakujú. Preto nie je úplne na prvý pohľad vidieť rozdiel medzi montovaným drevodomom a murovaným domom, avšak rozdiel medzi drevodomom a zrubom je očividný ihneď.

Montáž drevodomu

Ďalší rozdiel môžete vidieť pri montáži. Tá sa líši či už pri stavbe zrubov, drevenice alebo drevodomu. Kým zrub sa stavia z jednotlivých guľatín, ktoré sa prikladajú a spájajú, drevodom je montovaná stavba. To znamená, že jednotlivé komponenty sa produkujú samostatne na mieru. Samostatne sa vyrobia steny, stropy, strešné prvky, ktoré sú vyrobené výhradne z dreva, ktoré musí spĺňať požiadavky kvality. Následne sa tieto jednotlivé samostatné prvky privezú na miesto stavby a pomocou žeriavu a kvalifikovaných pracovníkov sa montujú dohromady, aby vytvoril sľúbený projekt domu.

1 Comment

Comments are closed.

Login

Register

terms & conditions