Ani nový rodinný dom sa bez strechy jednoducho nezaobíde. Mať kvalitnú strechu znamená, že vám vydrží desaťročia, a to bez žiadnych problémov či zatekania. Avšak, mať kvalitnú strechu neznamená minúť na ňu desiatky tisíc Eur. Viete teda, ako si vybrať kvalitný krov, a to bez straty množstva peňazí?
Čo predstavuje väzníkový krov?
Pojem väzníkový krov je pomerne dosť rozšírený. Ide o stavbu, ktorá sa vo viacerých oblastiach od klasického krovu odlišuje, a to nielen v cene či kvalite, ale aj vo výzore, technologickom postupe či procese stavania, ktorý sa, samozrejme, odzrkadľuje aj na čase trvania stavby. Väzníkový krov v podstate predstavuje ľahkú, priestorovo stuženú a stabilnú konštrukciu, ktorou je možné realizovať rôzne tvary striech, a to od stanových, pultových až po ploché strechy.
Výhody väzníkového krovu
Stavba väzníkového krovu ponúka hneď niekoľko výhod naraz. Väzníkový krov môžeme považovať za ponuku 2 v 1. To znamená, že ide o krov, ale aj strop v jednom, pri ktorom vidieť drevené trámy, ktoré krásne dotvoria priestor v domácnosti. Keďže ide o drevenú stavbu, tak ju môžeme považovať za ekologický výrobok, ktorý má nízku hmotnosť, preto samotnú stavbu domu nezaťažuje. Ak zákazník túži po úložnom priestore, tak práve väzníkový krov ponúka množstvo miesta v podkroví. Ide o výhodnú stavbu aj z hľadiska rýchlej montáže, ceny a variability, keďže je možné väzníkový krov prispôsobiť požiadavkám zákazníka, a to vďaka vysokej tvarovej a konštrukčnej variabilite a rozpätiu konštrukcie až do 20 metrov. Tiež sa zákazník nemusí pri tejto stavbe obávať žiadnych problémov so statikou, pretože ak si vyberie profesionálov, potom môže očakávať kvalitný technický servis a statickú spoľahlivosť.
Porovnanie väzníkového krovu a klasického krovu
Mnoho zákazníkov sa po zvažovaní, či pôjde do stavby väzníkového krovu alebo klasického krovu a po zistení všetkých za a proti, predsa len rozhodne pre väzníkový krov. Prečo je to tak? Ako sme už spomenuli, rozdiel medzi týmito krovmi je veľký v rýchlosti stavby, ceny, ale aj v celom technologickom procese. Väzníkový krov môže byť postavený už do jedného týždňa, pretože ide o suchý proces stavby, kým pri klasickom krove ide o mokrý proces a zaberie tak mesiac. Väzníkovú konštrukciu tiež môžeme rozdeliť do jednotlivých častí procesu, a to samotný krov, strop, povrchová úprava stropu, izolácia stropu a pomocné konštrukcie. Stavba takéhoto krovu s výrobou a montážou, ktorá sa vykonáva za pomoci autožeriavu zaberie približne 2 dni. Síce pri tejto fáze procesu môžeme povedať, že cena je vyššia oproti klasickému krovu, avšak celková cena stavby je porovnateľne nižšia a pohybuje sa okolo sumy 6 800 €, kým pri klasickom krove môže zákazník utratiť až 12 000 €. Najväčší rozdiel pri cene zohráva proces stavby stropu. Pretože pri väzníkovom krove je potrebný len SDK systém, ktorý je priamo kotvený k spodnému pásu väzníkov, zatiaľ čo pri klasickom krove je potrebný betón, debnenie a šalovanie.
Preto, ak aj vy zvažujete túžite po novej streche na novom rodinnom dome, prípadne túžite obnoviť vašu pôvodnú strechu, potom odporúčame väzníkový krov. Ak máte záujem aj o nezáväznú cenovú ponuku, pokojne nás kontaktujte.