stavba drevodomu

Zvažujete stavbu rodinného drevodomu, ale odrádza vás jeho životnosť? So životnosťou drevodomov je spojených mnoho mýtov, ktoré určite pri výbere správneho realizátora neplatia. Aká je teda životnosť drevodomov a ako by ste sa o svoj rodinný dom mali starať?

Nízka životnosť drevodomu je len mýtus

Stretli ste sa s názorom, že životnosť drevodomov je nízka? My áno, a preto musíme tento mýtus vyvrátiť. Pri výbere správneho realizátora a pri dôkladnej starostlivosti o váš drevodom vám takáto stavba vydrží pokojne aj  viac ako 150 rokov. Prečo je to vôbec tak? So životnosťou drevodomov úzko súvisí jeho materiál. Drevo je prírodný materiál, ktorý je charakteristický svojou pevnosťou, pružnosťou a dlhovekosťou. Okrem toho sú drevodomy schopné regulovať vlhkosť a teplotu prostredia, a preto sú v poslednej dobe tak populárne.

drevodom

Životnosť drevodomu a proces výstavby

So životnosťou drevodomov určite súvisí aj proces výstavby. Ten pozostáva z jednotlivých častí, ktoré sú vytvorené na mieru, a to zo stien, stropov a strešných prvkov. Okrem toho si pri projekte domu môže zákazník sám vybrať o aký konštrukčný systém má záujem, a to na základe svojich požiadaviek či potrieb. Konštrukčný systém Diffuform je charakteristický práve svojou difúzne otvorenou konštrukciou, ktorá zaisťuje dlhú životnosť stavieb s nadštandardnými parametrami stien a zdravej vnútornej klímy. Naopak konštrukčný systém Comfort je určený prevažne pre nízkoenergetické drevodomy a je typický kvalitnou difúzne uzatvorenou konštrukciou. Okrem toho najväčšou výhodou montovaných drevodomov je to, že pri výstavbe je použitý suchý proces, ktorý umožňuje komfortné bývanie ihneď po zmontovaní a ktorý súvisí aj s dlhovekosťou drevodomov.

Kvalitná stavba drevodomu a dlhovekosť

Kvalitná stavba drevodomu súvisí s jeho dlhovekosťou, a preto je potrebné si vybrať čo najlepšieho a najkvalitnejšieho realizátora. Preto by ste sa nemali pozerať na cenu drevodomu, ale skôr na kvalitu práce, pretože tá sa odzrkadli aj na životnosti a dlhovekosti drevodomu. Preto si pri výstavbe treba všímať profesionalitu projektu, kvalitu realizácie a stavebné úpravy. A keďže je drevo prírodný materiál, na ktorý vplýva vonkajšie prostredie, tak si vyžaduje aj profesionálnu ochranu a ochranné nátery, ktoré drevodom ochránia pred vonkajšími vplyvmi prostredia, hmyzom, rozkladom či hnilobou a samozrejme hubami. V prípade, že všetky tieto jednotlivé kroky budú pri výstavbe dodržané, potom sa nemusíte báť o životnosť svojho domu.

Starostlivosť a údržba drevodomu

Tak ako pri každom dome platí, že je potrebné sa o neho starať, tak isto to platí aj pri drevodomoch. Sústrediť  by ste sa mali predovšetkým na fasádu, okná, strechu a odkvapy či dvere. Keďže pri drevodomoch si môžete vybrať a určiť vonkajšiu fasádu akú chcete, je potrebné zvoliť takú, ktorá bude kvalitná a nebude sa po čase odlupovať. Odlupovanie súvisí aj s vlhkosťou v drevodome. Preto udržujte vo svojej domácnosti vlhkosť vzduchu na 40 % – 60 %. To znamená, že si treba dávať pozor aj na správne tesnenie dverí a okien, aby zbytočne nevytvárali vlhkosť či výkyvy teplôt. S izoláciou súvisí aj strecha, aby rovnako nespôsobovala v domácnosti vlhkosť. Pri vašej pravidelnej kontrole by ste sa mali zamerať aj na klampiarske práce či odkvapy, ktoré by nemali byť zanesené, pretože tak nebudú môcť odvádzať vodu správne a môže sa narušiť drevo a obvodové steny.

klampiarske prace

Zanedbaním výberu správneho realizátora drevodomu či nekvalitnou prácou sa môže životnosť drevodomu skutočne skrátiť. Preto, ak túžite po kvalitnej stavbe a po svojom vysnívanom dome, kontaktujte nás a my vám v Drevodom Zvolen radi poradíme a postavíme váš dom snov.

Login

Register

terms & conditions