drevodom

Drevodomy majú obrovské využitie či už pri stavbe rekreačných budov alebo pri stavbe rodinných domoch. V poslednom období sa ich výstavba dostáva do popredia, a to z dôvodu ich výhod, ako je napríklad úspora energií, ktorá je nadobudnutá vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam. Ako však dosiahnuť tieto vlastnosti u každého drevodomu?

Drevodom ako drevená stavba

Už len samotný odvodený názov – drevodom – hovorí o jednej z najväčších výhod drevodomov. Ide o stavbu z dreva, ktorá ponúka mnoho výhod. Drevo je prírodný materiál, ktorý má viacero skvelých úžitkových, technologických, mechanických, estetických a tepelnotechnických vlastností. Okrem toho ide aj o skvelý materiál z hľadiska vplyvu na životné prostredie, a preto sa drevodomy považujú za ekologické stavby. Samozrejme, okolo drevodomov koluje mnoho mýtov, ako aj to, že majú nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti, avšak nie je to pravda. 

izolácia drevodomu

Nedostatočné tepelnoizolačné vlastnosti sú len mýtus

Mnoho zákazníkov sa nás pýta, ako je to v prípade tepelnoizolačných vlastností drevodomov. Rovnako mnoho z nich verí, že drevodomy budú v zime rýchlo chladnúť a bude v nich zima alebo naopak, že sa v lete budú prehrievať. Samozrejme, tak ako je to v prípade murovaných domov, tak aj pri drevodomoch platí, že ak ide o kvalitnú stavbu so správne riadeným vetraním, izoláciou a tienením, potom môžete očakávať skvelé vlastnosti domu. Jedným z dôkazov sú aj certifikované drevodomy, ktoré podliehajú prísnym požiadavkám. Okrem toho Stavebný zákon SR kladie veľký dôraz a požiadavky na energetickú úspornosť a tepelnú ochranu budovy, ktorú je možné dosiahnuť len ak sú pri stavbe domu použité správne tepelnoizolačné materiály. 

Termoizolačný systém drevodomov

Aby sa dosahovali požadované termoizolačné vlastnosti drevodomu, je potrebné, aby bol celkový termoizolačný systém drevodomov nastavený správne. Kvôli maximálnemu účinku, ktorý je v mnohých prípadoch lepší ako pri murovaných stavbách, musí pozostávať z niekoľkých vrstiev, ako je:

– fasádny systém tvorený polystyrénom potiahnutým sieťkou a omietkou,

– drevená konštrukcia a OSB dosky,

– tepelná izolácia,

– paronepriepustná fólia a inštalačná predstena uzatvorená sadrokartónom.

Vďaka týmto jednotlivým vrstvám, ktoré sú takmer po celej hrúbke plášťa drevodomu, sa tvorí dokonalá tepelná izolácia.

Dokonalá izolácia drevodomu

K tomu, aby mal drevodom tie správne tepelnoizolačné vlastnosti, potrebuje vhodnú izoláciu, ktorá začína už od základovej dosky. V prípade drevodomu je nutné zateplenie sokla, v našom prípade XPS polystyrénom o hrúbke 80 milimetrov. Ďalej je dôležitá izolácia obvodových stien. Či už si vyberiete konštrukciu v difúzne otvorenom alebo uzavretom systéme, na ich izoláciu sa využíva tvrdená minerálna izolácia WOODSIL ISOVER s hrúbkou 140 mm. Rovnako je dôležitá aj izolácia priečkových stien, pri ktorej je použitá 75 mm minerálna akustická izolácia AKUPLAT ISOVER. Nesmieme zabudnúť ani na stropy. Keďže teplo uniká smerom nahor, je dôležité na izoláciu stropov použiť dostatočne hrubú izoláciu, ktorá sa pod nevykúreným priestorom používa o hrúbke 400 mm (200 mm + 200 mm). Aby sme zabránili úplnému úniku tepla, je potrebné izolovať aj podlahy. Na tie využívame 100 mm (50 mm + 50 mm) hrubý polystyrén ISOVER 100 a systémovú dosku podlahového vykurovania s 30 mm polystyrénom.

Na tepelnoizolačných vlastnostiach sa podpíše aj zateplenie drevodomu, ktoré však dodávame ako súčasť holodomu alebo drevodomu vo vyhotovení na kľúč.

izolácia drevodomu

4 výhody tepelnej izolácie

Pri správnom výbere a zabudovaní tepelnej izolácie dosiahnete hneď viacero výhod, ako napríklad požiarnu bezpečnosť drevodomu, reguláciu vlhkosti, ktorá súvisí so zachovaním konštrukcie v suchom stave, a teda so životnosťou drevodomu, čistotou vzduchu a najmä elimináciu tepelných strát, ktorá súvisí s úsporným bývaním a nákladmi na bývanie.

Preto ak premýšľate nad stavbou drevodomu, pokojne nás kontaktujte do Drevodom Zvolen.

Login

Register

terms & conditions