farby roka

Farby dokážu v človeku vyvolať rôzne emócie a pocity, a preto je výber farieb veľmi dôležitý. Rovnako dôležitú úlohu má kombinácia farieb, ktorá môže pôsobiť harmonicky či disharmonicky, a preto aj pri zariaďovaní či maľovaní domácnosti by ste sa mali sústrediť na to, aký odtieň farby zvolíte. Viete, aké farby sa stali trendy pre rok 2022?

Interiérové farby roka 2022

Každý rok sa poprední odborníci na farby a laky zídu a vytvoria paletu farieb, ktorá bude trendy na najbližší prichádzajúci rok. V minulom roku rezonovali predovšetkým farby PANTONE 17-5104 Ultimate Grey v kombinácií s farbou PANTONE 13-0647 Illuminating, ktoré mali vyjadrovať nádej, silu, no zároveň aj pôsobiť povznášajúco, čo bolo pre ľudí počas pandémie Covid-19 veľmi dôležité. Samozrejme, táto pandémia je stále s nami, no výber farieb sa zmenil. Tento rok sa bude niesť v odtieňoch, ktoré pôsobia veselo, optimisticky, ale aj upokojujúco, a preto ich viete využiť vo svojom drevodome.

Trendy farby 2022 od Farrow & Ball

Spoločnosť Farrow & Ball si pre rok 2022 vybrala až 5 farebných prevedení, ktoré pôsobia upokojujúco a harmonicky.  Prvou farbou je farba Babouche č. 233. Ide o veľmi pekný odtieň žltej farby, ktorá vnesie do vášho drevodomu slnečné lúče. Avšak ide o jemne výraznú farbu, ktorú je však možné použiť aj na väčšie plochy. Druhou farbou je farba School House White No. 291, ktorá je najsvetlejšou farbou roku 2022 od Farrow & Ball, ktorá pôsobí veľmi jemne, neutrálne a nadčasovo. Ide o odtieň, ktorý pripomína farbu, ktorá sa niekedy používala v starých školách. Ďalšou veľmi nadčasovou farbou, ktorú je možné kombinovať aj s farbou School House White No. 291 je odtieň farby s názvom Stone Blue No. 86. Farba v odtieni Stone Blue má veľmi moderný nádych s príchuťou vintage, a preto je vhodné ju použiť na dekorácie či na netradičné plochy – ako sú napríklad dvierka na kuchynskej linke. Jednou z najvýraznejších farieb, ktorú pre tento rok vybrala spoločnosť Farrow & Ball je najbohatšia karmínová farba Incarnadine No. 248. To znamená, že dodáva priestoru luxusný a očarujúci efekt. V kombinácií so žiarivou bielou farbou tak vytvoríte vo svojom drevodome dojem prepychu. Poslednou farbou, ktorú si obľúbia najmä milovníci zelenej je farba Breakfast Room Green No. 81, ktorá je veľmi upokojujúca a príťažlivá.

farby roka

Trendy farba 2022 od Benjamin Moore

Benjamin Moore patrí medzi ďalšiu spoločnosť, ktorá sa každý rok podieľa na výbere trendy farieb. Pre tento rok si odborníci vybrali farbu October Mist 1495. Ide o jemný šalviový odtieň farby, ktorý je upokojujúci a veľmi harmonický. Táto farba patrí do palety 14 farieb, ktoré si v Benjamin Moore vybrali ako farby pre rok 2022. Paleta je veľmi širokospektrálna, harmonická a sú v nej zastúpené základné farby až veľmi prirodzené, ktoré je možné akokoľvek kombinovať. Pri tvorbe tejto palety sa odborníci inšpirovali kultúrou či každodennými záľubami ľudí.

interierové farby

Trendy farba 2022 od Dunn-Edwards

Prírodou sa inšpirovali aj Dunn-Edwards, ktorý vybrali pre rok 2022 zemitý odtieň farby s názvom Art and Craft DET682. Ide o jemnú sofistikovanú hnedú farbu pripomínajúcu orechové drevo. Zväčša tieto prírodné odtiene pôsobia veľmi upokojujúco a vyvolávajú v interiéri drevodomu pohodlie a stabilitu. Samozrejme, to platí aj pri tejto farbe, ktorá je inšpirovaná 70. rokmi. Síce farba Art and Craft DET682 je pomerne výrazná hnedá farba, je aj veľmi dobre kombinovateľná, a to najmä s jemný neutrálnymi farbami.

farby roka

Farba roka 2022 od Sherwin-Williams

Medzi ďalších odborníkov na farby môžeme zaradiť aj Sherwin-Williams, ktorý si pre rok 2022 vybrali farbu Evergreen Fog SW 9130. Opäť ide o jemnú a veľmi upokojujúcu farbu, ktorá má šedo-zelený odtieň, ktorý je možné použiť vo všetkých miestnostiach drevodomu, a to aj v  spálni, kúpeľni, obývacej izbe, kuchyni či v spoločných miestnostiach. Vďaka tejto farbe bude váš interiér, ale aj exteriér drevodomu pôsobiť moderne, a to najmä vtedy, ak ju skombinujete s teplými neutrálnymi zemitými farbami. Skombinovať ju môžete napríklad s béžovou či kávovou hnedou farbou.

farby 2022

Farba roka 2022 od Pantone

Jednou z najznámejších spoločností, ktorá udáva trend farieb na najbližší rok je spoločnosť Pantone. Pre rok 2022 Pantone vytvorila jeden z najvýraznejších farieb spomedzi všetkých trendy odtieňov na tento rok. Ide o farbu Pantone 17-3938 Very Peri, ktorá vznikla spojením upokojujúcej modrej a energickej červenej. Ide tak o teplý odtieň s fialovo-červeným podtónom, ktorý však vzbudzuje kreativitu, zvedavosť,  radosť, dynamiku, ale aj odvahu. Preto využitím farby Very Peri vo svojom drevodome môžete do interiéru vniesť pocit hravosti. Pantone farba 2022 je kombinovateľná napríklad so sviežimi zelenými farbami v obývacích miestnostiach či kanceláriách. Okrem toho je možné ju použiť aj v detských izbách, napríklad s použitím žiarivej žltej či ružovej. V závislosti od toho s akou farbou odtieň farby Very Peri skombinujete, vnesiete priestoru drevodomu veľmi nápaditý dojem, a to či už ju použijete ako farbu dekorácií či farbu nábytku alebo veľkých plôch.

farby roka 2022

Ak ste odvážni a milujete výrazné farby, potom odporúčame pre rok 2022 použiť vo vašom drevodome trendy farbu Pantone 17-3938 Very Peri, prípadne karmínovo červenú farbu Incarnadine No. 248, ktorú vybrala spoločnosť Farrow & Ball. Ak skôr uprednostňujete jemné neutrálne farby, potom sa nechajte inšpirovať výberom farebnej palety od Benjamin Moore či Sherwin-Williams.

Zdroj: TU, TU

Login

Register

terms & conditions