svetlá do exteriéru

Vonkajšie osvetlenie domácnosti je rovnako dôležité ako to vnútorné. Okrem estetického hľadiska je potrebné sa pri výbere vonkajšieho osvetlenia zamerať najmä na to funkčné. Systém vonkajšieho osvetlenia taktiež prispieva k bezpečnosti osôb, ale aj samotnej domácnosti, ktorú chráni pred zlodejmi a dodáva jej kúsok príťažlivosti. Viete, ako si vybrať tie správne svetlá do exteriéru vašej domácnosti? Poradíme vám.

Svetlá do exteriéru domácnosti

O svetlách v exteriéri domácnosti sa hovorí, že sú ako oči vášho domova. Okrem správneho nasmerovania vás a vašich hostí dodáva osvetlenie domu tú správnu atmosféru a poskytuje potrebnú bezpečnosť. Jednoducho, vonkajšie osvetlenie je neoddeliteľnou súčasťou každému domu. Priestory vášho domu by tak mali byť dostatočne osvetlené z každej strany. Pri výbere však treba myslieť nielen na ich dizajn, ale aj na to, aby boli odolné prírodným živlom. Majitelia domov by tak mali pred výberom preskúmať viacero možností a vybrať si tie správne svetlá do exteriéru.

svetlá do exteriéru

Typy vonkajšieho osvetlenia

Vybrať tie správne svetlá do exteriéru závisí aj od ich umiestnenia. Vybrať si môžete rôzne druhy svetiel ku chodníkom, do záhrady, k vstupnej bráne či napríklad ku garáži. V závislosti od toho si môžete vybrať tieto typy vonkajšieho osvetlenia:

 • Dekoratívne osvetlenie môžete využiť kedykoľvek, nielen na večerné večierky. Toto osvetlenie je veľmi moderné a vo variante aj ako reťazové svetlá.
 • Nástenné osvetlenie je veľmi populárne. Môže byť nainštalované kdekoľvek a na akejkoľvek stene. Existuje široká škála nástenných svietidiel. Nástenné svetlá by mali byť odolné voči vetru, dažďu, ale aj nepríjemným mrazom. Takéto nástenné svietidlá môžete využiť či už na osvetlenie verandy, terasy, vchodov alebo vstupu do garáže.
 • Stropné svietidlá alebo závesné sú taktiež vhodné na osvetlenie vchodov, terás, a to hlavne vtedy, ak nemáte priestor na nástenné osvetlenie.
 • Bezpečnostné osvetlenie slúžia najmä na osvetlenie tých dôležitých častí vášho exteriéru domácnosti. Je to napríklad príjazdová cesta, chodníky s obrubníkmi či garáž. Bezpečnostným osvetlením môže byť napríklad aj záplavové osvetlenie, ktoré žiari viac ako iné svietidlá. Prípadne si môžete nainštalovať vstavané alebo solárne osvetlenie.
 • Krajinné osvetlenie je jedno z tých najtechnickejších vonkajších svietidiel, ktoré si vyžaduje pri inštalovaní väčšiu pozornosť a plánovanie. Medzi krajinné osvetlenie môžeme zaradiť napríklad cestné svetlá, palubné a schodové svetlá či osvetlenie zapustené do zeme, ktoré poskytuje jedinečný moderný vzhľad.
 • Moderné prenosné osvetlenie nie je síce trvalým riešením, no je praktickým. Ide skôr o dekoráciu, ktorú si môžete prenášať kdekoľvek, keďže svietidlo je bezdrôtové. Môžete si ho umiestniť na verandu, terasu, do altánku a v podstate kdekoľvek, kde potrebujete svetlo. Prenosné osvetlenie sa vyrába v rôznych štýloch, farbách a modeloch. Je nabíjateľné a cenovo dostupné.

Hodnotenie svietidiel a ich IP krytie

Keďže ide o svetlá umiestnené v exteriéri, je potrebné sa zamerať aj na ich hodnotu IP krytia. IP je skratka slov International Protection, ktorá vyjadruje stupeň ochrany proti vlhkosti a prachu, pričom:

 • prvá číslica vyjadruje triedu ochrany proti prachu a pevným objektom,
 • druhá naopak indikuje odolnosť svietidla proti vlhkosti, teda vode.

Tieto hodnoty sa udávajú aj pri svietidlách v interiéri. Hodnota IP súvisí, samozrejme, aj s umiestnením konkrétneho svietidlá, a preto si nechajte vždy poradiť odborníkom, aby ste nemuseli vždy svietidlá meniť. Napríklad stropné svietidlá v exteriéri by mali mať hodnotu minimálne IP23, zemné bodové minimálne IP67 a ostatné aspoň IP43.

Faktory, ktoré pri výbere svetiel do exteriéru treba zvážiť

Pri výbere tých správnych svietidiel by ste mali zvážiť najmä štýl, materiál a energetickú účinnosť svetiel.

Štýl svetiel do exteriéru

Štýl svetiel závisí predovšetkým s architektúrou vášho murovaného domu, drevodomu a tiež od vašich preferencií. Na výber máte množstvo dizajnov a štýlov, a to od rôznych elegantných, moderných až po rustikálne svetlá do exteriéru. Vybrať si môžete tiež intenzitu a farbu svetla, teda či budú svietiť nabielo alebo viac nažlto.

Materiál svetiel do exteriéru

Materiál svetiel ovplyvní nielen ich vzhľad, ale tiež kvalitu a odolnosť voči vonkajším vplyvom. Okrem toho každý materiál ponúka rôzne výhody. Čo sa týka vonkajších svietidiel, vybrať si môžete hliníkové, medené svietidlá či svetlá z mosadze a keramiky.

Energetická účinnosť svetiel do exteriéru

Na výber máte nielen klasické svetlá a žiarovky, ale aj LED svietidlá, ktoré sú energeticky účinnejšie. Vybrať si môžete aj solárne svetlá, ktoré sú tiež úsporné. Niektoré svietidlá je tiež možné nastaviť na určitý čas, kedy sa majú zapnúť a vypnúť, prípadne môžete zvoliť svetlá do exteriéru na fotobunku. Tieto svetlá sa zapínajú pri detegovaní pohybu.

svetlá do exteriéru domácnosti

Dôvody, prečo by ste si mali umiestniť svetlá do exteriéru domu

Ide predovšetkým o tri dôvody, ktoré vás presvedčia o tom, aby ste si umiestnili svetlá do exteriéru svojej domácnosti. Svetlá v exteriéri:

 1. Vytvárajú jednotnú estetiku celej domácnosti
 2. Zvyšuje príťažlivosť domácnosti
 3. Zvyšujú bezpečnosť a zabezpečenie domácnosti

Pokiaľ chcete zveľadiť svoj exteriér drevodomu a zvýšiť jeho zabezpečenie či svoju bezpečnosť najmä v noci, potom by ste si mali čo najskôr vybrať tie správne svetlá do exteriéru domácnosti.

Login

Register

terms & conditions