Má váš dom ústredné kúrenie alebo krb? Prípadne klimatizáciu? Uvažovali ste niekedy nad tým, či sú tieto zdroje tepla zimnom období a chladu v horúcom letnom počasí naozaj nutné?

Už niekoľkokrát sme sa na našom blogu venovali benefitom nízkoenergetických montovaných drevodomov. Či už ide o hrubé stavby alebo skompletizované projekty drevodomov na kľúč, vždy hovoríme o energeticky mimoriadne úsporných priestorov na bývanie. Vedeli ste však, že existuje tepelne ešte výhodnejšia alternatíva šetrného domu?

V roku 1991 rakúsky vedec Dr. Feist prvýkrát vymyslel koncept mimoriadne zaujímavej a energeticky sebestačnej stavby, tzv. pasívny dom. V čom spočívalo tajomstvo jeho majstrovstva?

 

Správna izolácia

V jednoduchosti je krása! A aj preto by ste si tento dom mali predstaviť ako seba len s miernym vylepšením.A teda s vhodne zvolenou zimnou bundou alebo kabátom. Správna izolácia je teda základom k úspechu na ceste za energeticky pasívnym domom.

Žiadne vzduchové bubliny

Energeticky pasívna stavba vo svojej štruktúre  nemá žiadne väčšie či menšie otvory. Teplý, resp. studený vzduch tak nemôže uniknúť von.

 

Žiadne tepelné tunely

Tepelný tunel je ako cesta, ktorou teplo preteká cez steny vášho domova. Mnoho domov má, v skutočnosti, v sebe zabodované doslova diaľnice na cestovanie potrebného tepla smerom von z domu.

 

Vhodne zvolené okná

Okrem týchto aspektov majú energeticky sebestačné domy aj precízne navrhnuté okná. Tie sú charakteristické svojou trojitou vrstvou skla.Okná má, zároveň, orientované na vhodnú svetovú stranu tak, aby sa slnko opieralo do stien v lete, ale aj v zimnom období.

 

Vetranie s rekuperáciou tepla

To znamená, že ide o akési spätné získavanie tepla. Vzduch privádzaný do budovy je predhrievaný odpadovým vzduchomodvádzaným z miestnosti. Čerstvý predhriaty vzduch prichádza do miestnosti a je dohrievaný na požadovanú teplotu.

Čo to teda znamená v praxi?

Váš dom teda nepotrebuje ani ohrievače vzduchu, ani žiadnu klimatizáciu. Odkiaľ ale potom získava teplo? Pasívny dom potrebuje na svoje prevádzkovanie až o 90 % menej energieako nízkoenergetický montovaný drevodom. Zvyšných 10 % tvorí teplo pochádzajúce z vášho tela, zo slnka, z elektrickej rúry, žiaroviek, ba dokonca z vašej televízie a počítača.

Aký je teda výsledok tohto pozorovania? Takýto spôsob vykurovania, resp. chladenia, vám ušetrí kopec peňazía bude pozitívne vplývať aj na naše životné prostredie.Pretože energeticky pasívny dom šetrí neobnoviteľné zdrojea redukuje emisie CO2.Nie je to úžasné!

Ak ste si nestihli prečítať posledné a prudko zaujímavé články na našom blogu, urobiť tak môžete hneď teraz! Oboznámime vás s faktom, koľko stojí montovaný nízkoenergetický drevodom, v akej výške môžete na jeho výstavbu žiadať príspevok od štátu, ale aj to ako efektívne dokáže udržať teplo.

Login

Register

terms & conditions