Výstavba rodinných domov z dreva má na Slovensku vzostupnú tendenciu. Štatistiky dokazujú, že vlani bolo na Slovensku postavených až 700 drevodomov. A len pre zaujímavosť, až 13 z nich súťaží o Drevostavbu roka!

Čo však ľudí ešte stále odrádza postaviť si stavbu z tohto prírodného materiálu? Predsudky, nedôvera a mýty. Asi najväčším mýtom je horľavosť dreva. Pravdou je, že kvalitne ošetrené drevo nie je tak celkom dobrým vodičom.

Regulácia vlhkosti

Drevo v sebe obsahuje asi 15 % vody. Predtým, ako sa vôbec vznieti, musí sa všetka voda najprv odpariť. Keď je masívne drevo vystavené vysokým teplotám, nezhorí, ale ostáva spálené len na povrchu. Konštrukcia tak zostáva neporušená.

Drevodom je odolný voči ohňu

Drevodomy sú naprojektované a skonštruované tak, aby vydržali odolávať ohňu aspoň normou predpísaných 60 minút. Je to dostatočne dlhý čas na to, aby bolo možné z ohrozenej stavby evakuovať ľudí, ale aj ochrániť životy a zdravie zasahujúcich hasičov a záchranárov.

Vrstvenie a hrúbka múrov

Pomalé horenie súvisí s vrstevnatosťou materiálov. Priečkové i nosné steny stavby sú zložené z niekoľkých (min šiestich) vrstiev materiálov. Kým je oheň schopný preniknúť až k samotnému hranolu, býva už väčšinou uhasený.

Izolačné materiály

Odolnosť proti vnútornému požiaru v drevodome zabezpečujú požiarne odolné materiály. Najčastejšie využívaným sú sadrokartónové dosky, sadrovláknité dosky, prípadne keramické obloženie stien a nehorľavá izolácia v inštalačnej predstene. Protipožiarne sú tiež izolácie na báze minerálnej vlny, ktorá je taktiež nehorľavá.

V porovnaní s oceľou

Oceľové konštrukcie strácajú väčšinu svojej nosnosti pri teplotách nižších ako 500 ° C, čo spôsobuje ich rýchlu deformáciu. Aby sa dosiahli požiarne bezpečnostné charakteristiky podobné vlastnostiam dreva, musia byť zabalené do iných stavebných materiálov.

Na rozdiel od nich, uhlie vytvorené pri spaľovacom procese dreva má oveľa nižšiu vodivosť. Počas požiaru tak vytvára prirodzenú izolačnú vrstvu, ktorá drevenej konštrukcii zabraňuje dosiahnuť teplotu vyššiu ako 100 ° C.

Ak chcete získať inšpiráciu pre návrh vášho nízkoenergetického drevodomu, prelistujte si náš katalóg domov. Zároveň vám ponúkame prehľad základných služieb a materiálov pre vašu hrubú stavbu.

2 comments

  1. […] Pravdou teda je, že drevostavby sú rovnako odolné voči živelným pohromám ako iné stavby. Ich obnova je však omnoho jednoduchšia ako v prípade murovaných domov. O tom, ako je to s horľavosťou drevodomov si môžete prečítať v našom predošlom článku. […]

Comments are closed.

Login

Register

terms & conditions