Snom každého dieťaťa je mať vlastnú detskú izbu. Keďže každý štvorcový meter pri stavbe domu niečo stojí, nie vždy je takéto riešenie možné. Poradíme vám, ako zariadiť detskú izbu tak, aby každé z detí malo dostatok svojho súkromného priestoru aj v jednej miestnosti.

Funkčná, praktická a estetická

Detská izba pre dve deti by mala byť v prvom rade praktická. Deti by mali mať po ruke všetko, čo bežne cez deň potrebujú. Pre najmenších je potrebné ponechať čo najviac miesta na hranie. Výhodou je vstavaná skriňa, kde sa pomestí všetko oblečenie. Skriňu je vhodné rozdeliť na dve časti tak, aby každé z detí malo pohodlný prístup do svojej polovice. Oddelenie môžete zvýrazniť použitím dvoch farieb na dverách. Ak je to možné, zvoľte obľúbený odtieň každého z detí.

K neodmysliteľnému vybaveniu detskej izby patrí posteľ. Pre vytvorenie súkromného priestoru pre obe deti je najvhodnejšie kúpiť dve samostatné postele. Nie vždy to však veľkosť miestnosti dovoľuje a lepším riešením je poschodová posteľ. Postele umiestnite do rohu alebo ku stene, aby ste šetrili miesto. Školopovinným deťom vyberte aj písacie stolíky a kvalitné stoličky.

Súkromie pre každého

S pribúdajúcim vekom má každé dieťa vyššie nároky na dostatok súkromia. Myslite na to už pri zariaďovaní. Detská izba pre dve deti môže byť predelená na dve zóny nábytkom. Na tento účel môžete kúpiť napríklad obojstranný policový regál alebo knižnicu. Poličky deti využijú na odkladanie vecí.

Ak vám nevyhovuje takéto oddelenie, postačí optické predelenie. Nábytok rozmiestnite tak, aby malo každé dieťa všetko potrebné v jednej časti izby. Dovoľte im vyzdobiť si svoj vlastný priestor podľa ich vkusu. Celú miestnosť zjednotíte farbou stien a nábytku.

Dôležité doplnky

Pri rozčlenení detskej izby na dve časti majú svoju dôležitú úlohu doplnky. Tieto vyberajte spolu s deťmi. Vhodnými doplnkami sú vankúše na posteľ, poličky alebo mäkký tulivak. Nezabudnite na samostatné doplnkové svietidlá. Tie sú dôležité pre deti každého veku. Staršie deti ich využijú na čítanie alebo pri večernom chatovaní s priateľmi. Mladšie deti ocenia nočnú lampu, ktorá im pomôže pri zaspávaní alebo ceste na WC.

Pri posteli sa deťom zíde praktický stolík alebo polička na odkladanie vecí. Ak na toto riešenie nezostalo dostatok miesta, využite napríklad závesné vaky na stenu.

Login

Register

terms & conditions