Jedálenský stôl patrí k najdôležitejším kusom nábytku v domácnosti. Rodinný obed, menšia oslava či posedenie s návštevou sa odohrávajú práve pri ňom. Vybrať ten správny, ktorý splní všetky vaše požiadavky, nie je vždy jednoduché. Vhodné riešenie sa však nakoniec nájde pre každý priestor bez ohľadu na jeho veľkosť či štýl zariadenia.

Tvar jedálenského stola

Obdĺžnikový, štvorcový, oválny alebo okrúhly? Táto voľba závisí hlavne od vášho vkusu. Mali by ste však zvážiť aj priestorové možnosti a umiestnenie stola. Ak má byť v rohu alebo pri stene, najjednoduchšie to bude s obdĺžnikovým alebo štorcovým stolom. Okrúhly alebo oválny stôl je naopak dizajnovo zaujímavejší. Umiestniť ich je však potrebné do priestoru. Musíte tiež počítať s potrebou väčšej plochy, ktorú zaberú. Do malých bytov sú preto vhodné skôr stoly pravidelných tvarov.

Optimálna šírka stola by mala poskytnúť pohodlie pri jedení pre každú osobu. Obdĺžnikový stôl pre 4 osoby by mal mať dĺžku aspoň 120 cm a štvorcový pre 2 osoby 80 cm. Pri oválnom stole je potrebná približne rovnaká veľkosť ako pri obdĺžnikovom. Okrúhly stôl pre 4 osoby musí mať priemer aspoň 100 cm. Inak by sa pri ňom nedalo dostatočne pohodlne sedieť. S každou ďalšou osobou počítajte so zväčšením priemeru o 25 cm.

Pevný alebo rozkladací stôl?

V pevnom prevedení nájdete na trhu množstvo materiálových, tvarových aj dizajnových možností. V porovnaní s rozkladacími stolmi sú tiež o niečo lacnejšie. Výhodou rozkladacích stolov je ich flexibilita. V prípade potreby sa dajú rozložiť, čím získate ďalšie miesta na sedenie pre rôzne príležitosti. Rozkladacie stoly majú obvykle hranatý tvar. Ponuka oválnych a okrúhlych modelov je menej bohatá. Rozdiely sú tiež v spôsobe rozkladania. Niektoré stoly sa dajú roztiahnuť na dĺžku a iné na šírku.

Do menšej kuchyne s dvomi až tromi členmi domácnosti je výborným riešením aj sklápací stôl. Doska stola sa jednoducho pripevní na stenu a v prípade potreby ju vyklopíte.

Materiál stola

Materiál stola by mal byť odolný, ľahko udržiavateľný a samozrejme, by mal spĺňať aj vaše požiadavky čo sa týka vzhľadu. Najobľúbenejším materiálom je masívne drevo, ktoré je odolné, nenáročné na údržbu a dá zladiť s každým štýlom bývania. Jedálenský stôl z masívneho dreva ale patrí medzi finančne náročnejšie voľby.

Nemenej obľúbené sú lacnejšie drevotrieskové stoly. Laminovaná drevotriesková doska odolá vlhkosti, poškodeniu aj vyšším teplotám. Navyše ponúka množstvo farebných prevedení.

Do moderného interiéru sa určite hodí sklenený stôl. Sklo pôsobí elegantne, čisto a jednoducho. Najčastejšie sa sklenená doska z číreho alebo mliečneho skla kombinuje s kovovými alebo drevenými nohami. Ak sa rozhodnete pre tento materiál, musíte počítať s náročnejšou na údržbou.

Login

Register

terms & conditions