Uvažujete o tom, že by ste si do záhrady kúpili bazén? Dnes už si vďaka rozmanitej ponuke na trhu môžete vyberať aj z finančne menej náročných riešení. Aj menší bazén vám poskytne príjemné ochladenie a relax počas horúcich letných dní v súkromí vašej záhrady.

Nadzemný bazén

Nadzemný bazén je priestorovo aj finančne najmenej náročné riešenie. Najčastejšie ich zakúpite v okrúhlom, no nájdu sa aj v obdĺžnikovom tvare. Priemer bazénov sa pohybuje od 3 do 5 m, obdĺžnikové majú rozmery maximálne do 4,5 x 2,5 m. Aj keď si nadzemné bazény nevyžadujú špeciálne terénne úpravy, pri ich umiestnení dávajte pozor na to, aby stáli na rovnej ploche.

K najobľúbenejším patria gumené bazény, ktoré sú cenovo najdostupnejšie a nevyžadujú prakticky žiadnu montáž. Ide o klasické nafukovacie alebo samonosné bazény. Pri samonosných bazénoch stačí nafúknuť horný prstenec a napustiť vodu. Bazén sa „postaví“ a vytvaruje celkom sám. Ich výhodou je preto jednoduché rozloženie. Nevýhodou o niečo kratšia životnosť a väčšia náchylnosť na poškodenie.

Dlhšiu životnosť majú bazény s kovovou konštrukciou, ktoré sú drahšie ale tiež odolnejšie. Konštrukcia síce vyžaduje montáž, tá však nie je nenáročná.

Poslednou kategóriou, ktorú spomenieme, sú kovové bazény. Jedná sa o bazény s kovovými stenami. Môžete ich postaviť ako nadzemné, ale dajú sa aj čiastočne alebo úplne zapustiť do zeme.

Zapustený bazén

Do zapusteného bazéna bude potrebné investovať väčší objem financií. Značnú časť týchto nákladov budú tvoriť terénne úpravy. Výhodou je, že si takto môžete dovoliť väčšie rozmery či atypický tvar a v bazéne si aj zaplávať. Na bazén je potrebné vybrať miesto a vhodne ho zakomponovať do záhrady tak, aby nielen poslúžil svojmu účelu ale sa aj stal jej významným estetickým prvkom.

Vnútorné steny zapusteného bazéna môžu byť z plastu, sklolaminátu, betónu alebo nerezu. Realizácia sa dá previesť s betonážou ale aj bez nej. Veľkou devízou je možnosť úpravy okolia. Budete si tu môcť vybudovať plochu na umiestnenie záhradného nábytku aj lehátok na opaľovanie. Vhodné je zakomponovať prepojenie s terasou.

Vírivé bazény

Ak vám ide vyslovene o relax, dobrou voľbou bude vírivka. Vybrať si môžete z dvoch druhov — pevné a nafukovacie. Ak hľadáte lacnejšiu voľbu, vyberte si nafukovací model. Tento typ je síce vyrobený z menej odolného materiálu, výhodou je však to, že sa dá jednoduchšie premiestňovať. Drahšou možnosťou, no s dlhšou životnosťou, sú pevné vírivky.

Vírivé bazény sa dajú umiestniť vonku alebo vo vnútri, prípadne na krytej terase. Pri výbere veľkosti je potrebné vedieť, koľko osôb bude vírivku bežne využívať. Najobvyklejší je štvorcový alebo okrúhly tvar. Skontrolujte tiež, či vám vyhovuje spôsob filtrácie a ovládania a typ trysiek.

Login

Register

terms & conditions