Vykurovanie je nevyhnutnou súčasťou každého domu. Pri rozhodovaní o tom, aké vykurovanie si vyberiete, máte dve možnosti: podlahové alebo radiátorové kúrenie. Prezrite si krátky prehľad ich výhod a nevýhod.

Radiátorové kúrenie

Radiátorové kúrenie vyhrieva miestnosť jedným vykurovacím telesom — radiátorom. Jeho prevádzková teplota sa pohybuje v rozmedzí 60 – 70 °C. Náklady na vykurovanie sú z toho dôvodu vyššie.

Najväčšími výhodami radiátorového kúrenia sú nižšie vstupné náklady a rýchlejšie vykúrenie miestnosti. Ak pri odchode z domu kúrenie vypnete, po jeho zapnutí budete mať znovu teplo už do niekoľkých minút. Lacnejšie a jednoduchšie sú tiež opravy v prípade poruchy.

Aké sú nevýhody?

Keďže je miestnosť vykurovaná jedným radiátorom, teplota vzduchu je nerovnomerná. Nevýhodou je, že časti miestnosti, ktoré sú najvzdialenejšie od radiátora, budú zároveň aj najchladnejšie. Pri radiátorovom kúrení tiež nedochádza k prehrievaniu stien.

Tento typ kúrenia nemusí byť dobrou voľbou pre alergikov. Prúdením vzduchu totiž dochádza k víreniu prachu, čo im môže spôsobovať zdravotné problémy.

Obmedzujú pri zariaďovaní

Ak máte v dome radiátorové kúrenie, musíte pri zariaďovaní brať do úvahy umiestnenie radiátorov. Nie je vhodné postaviť pred ne väčšie kusy nábytku. Teplo by sa tak sústredilo za nábytkom a do miestnosti by prenikalo v oveľa menšej miere. Nevýhodou môže byť aj potreba údržby. Ako ostatné kusy nábytku, aj radiátory je potrebné pravidelne utierať prachu.

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie je nízkoteplotný vykurovací systém. Vzduch miestnosti sa ohrieva rovnomerne pomocou systému trubiek pod podlahou. Výhodou je, že sa neohrieva len vzduch ale aj steny miestnosti. K ochladzovaniu vzduchu tak dochádza v oveľa nižšej miere.

Teplota v interiéri sa rozloží rovnomerne. Nemusíte sa obávať chladných a vlhkých rohov miestností. Vďaka tomu dochádza k menšiemu prúdeniu vzduchu a víreniu prachu. Zachováva sa tiež optimálna vlhkosť vzduchu.

Nevýhody podlahového kúrenia

Pri inštalácii podlahového kúrenia na vás čakajú vyššie vstupné náklady. Vďaka menšej spotrebe energie je však ich návratnosť pomerne rýchla. Nevýhodou môže byť dlhší čas potrebný na vykúrenie priestoru po dlhšom vypnutí kúrenia. Podlahové kúrenie je okrem toho potrebné zahrievať postupne. Budete preto potrebovať dlhší čas na vykúrenie domu.

Správny výber podlahy

Ak sa rozhodnete pre podlahové kúrenie, myslite na to pri výbere podlahy. Pre svoje výborné tepelnoizolačné vlastnosti nie je vhodná korková podlaha a drevená podlaha je vhodná len do istej hrúbky. Vhodnými materiálmi sú dlažba, vynil a laminát.

Myslite tiež na rozmiestnenie nábytku. Ideálne je, ak viete, kde budú stáť veľké kusy nábytku už pred jeho pokladaním. Ak chcete dosiahnuť maximálnu účinnosť kúrenia, zabudnite na husté koberce. Tie by zabránili prúdeniu tepla z podlahy.

Login

Register

terms & conditions