Exteriérové alebo interiérové žalúzie sú súčasťou každej modernej domácnosti. V minulosti slúžili hlavne na ochranu pred slnečnými lúčmi a zatemnenie izieb. Dnes majú vďaka novým technológiám ich výroby aj iné funkcie. Ak ste sa ešte nerozhodli, ktorý typ si vyberiete, možno vám pomôže ich porovnanie.

Žalúzie sú najviac rozšíreným typom tieniacej techniky. V domácnostiach majú svoje stále miesto vďaka ich variabilnosti, širokej ponuke dizajnov a výhodnej cene. Môžete ich ovládať mechanicky alebo motoricky. A dajú sa napojiť aj na systém automatizácie domácnosti.

Interiérové žalúzie

Ak sa rozhodnete pre interiérové žalúzie, na výber máte z dvoch možností. Prvou sú horizontálne žalúzie. Iste si pamätáte na ich uniformnú sivú farbu, ktorú bolo v minulosti vidieť v mnohých oknách. Dnes si môžete vybrať zo širokej škály odtieňov, dizajnov a materiálov. Horizontálne žalúzie sa jednoducho ovládajú a dobre regulujú svetlo. Ak ich potrebujete utrieť od prachu, lamely si jednoducho natočíte do vhodnej polohy.

Vertikálne vnútorné žalúzie spĺňajú aj estetickú funkciu. Z bohatej ponuky vzorov a farieb si vyberie naozaj každý. Modernou možnosťou je vytvorenie vlastného motívu. Na žalúziách tak môžete mať hoci aj vašu rodinnú fotografiu. Vertikálne žalúzie sa hodia do každej izby. Problematickejšie sa umiestňujú len v rohoch a oblúkoch.

Interiérové žalúzie využijete najmä na zatienenie miestnosti. Ak však chcete zabrániť aj prieniku tepla, lepšou voľbou budú pre vás exteriérové žalúzie.

Exteriérové žalúzie

Skvelou voľbou pre rodinné domy sú exteriérové žalúzie. Okrem tieniacej funkcie vám prinesú aj iné benefity:

  • Ochránia okná pred prehriatím slnečnými lúčmi.
  • Zabránia prenikaniu hluku z ulice.
  • Ušetria výdavky na chladenie — ak používate klimatizáciu, ušetríte viac ako 30 % energií. Investícia do tieniacej techniky sa vám tak vráti späť.

Vonkajšie žalúzie zachytávajú slnečné žiarenie a zabraňujú prenikaniu tepla na sklá okien. Väčšina modelov sa vyrába z hliníka. Tento materiál bez problémov odoláva poveternostným podmienkam a vydrží desiatky rokov bez poškodenia. Okrem toho sa hliníkové žalúzie ľahko čistia.

Vonkajšie žalúzie vám prinesú úsporu aj v zime. Po zatiahnutí zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti okna a znižujú prašnosť. Tým pomáhajú vytvárať vo vnútri domu stabilnú mikroklímu.

Ak sa rozhodnete pre vonkajšie žalúzie, je dobré na to myslieť už počas projektovania domu. Pre ich montáž je totiž potrebná stavebná príprava. Ak sa pre ne rozhodnete až neskôr, musíte počítať s tým, že svojou konštrukciou znížia výšku okien.

 

 

Login

Register

terms & conditions