Buďme úprimní: Pokiaľ ide o nákup vecí pre náš domov, klimatizácia nepatrí medzi najzaujímavejšie položky. Napriek tomu v horúcom lete sa stane dôležitou súčasťou domova.

Vedieť, ako si vybrať tú správnu, by mohlo znamenať rozdiel medzi celkovým pohodlím a potením sa počas najteplejších letných mesiacoch. Naučte sa, ako si vybrať podľa veľkosti a výkonu, aby vaše izby a domov zostali chladné a pohodlné. Porozumenie trochu viac tomu, ako vybrať správnu klimatizáciu a ako sú ohodnotené, vám môže pomôcť nájsť tú, ktorá má zmysel pre váš priestor. Tu je návod.

Typy klimatizačných zariadení

Pri nákupe klimatizačnej jednotky sa musíte rozhodnúť, ktorý druh je pre váš domov vhodný. Klimatizačné jednotky majú rôzne tvary a veľkosti – a ceny. Pozrite si nasledujúce možnosti, aby ste si mohli vybrať ten správny systém pre Váš dom.

  • Centrálna klimatizácia. Centrálna klimatizácia, čerpá z jednej jednotky a presúva vzduch do celého vášho domu potrubím. Je to zvyčajne najdrahší typ ale neskôr ušetríte peniaze za energetickú účinnosť. Najčastejšie sa vyskytuje v novších domoch a udržuje v celom dome príjemnú teplotu.
  • Okenná klimatizácia. Ak nemáte centrálnu klimatizáciu, najlepšou voľbou môže byť okenná jednotka. Je umiestnená v okne. Nasáva studený vzduch z vonkajšieho prostredia, a teplý vypúšťa von. Cena okenných jednotiek je oveľa nižšia ako vybavenie vášho domu centrálnou klimatizáciou, ale nie vždy je tak efektívna. Napriek tomu je skvelou možnosťou, ako udržať v danej miestnosti požadovanú teplotu.
  • Prenosná klimatizácia. Hľadáte najjednoduchšie, prípadne dočasné riešenie? Prenosná jednotka sa ľahko prenáša z miestnosti do miestnosti. Zvyčajne vyžaduje potrubie, ktoré prečerpáva horúci vzduch von, ale môžete ho umiestniť do blízkeho okna a samotná jednotka sa môže presúvať z miestnosti do miestnosti. Tieto klimatizácie nie sú tak efektívne ako ostatné klimatizačné jednotky, ale sú vynikajúcou voľbou, ak máte obmedzený priestor alebo nepotrebujete chladiť celý dom. Vyzerajú tiež elegantne, takže na váš interiér nemusia pôsobiť rušivým dojmom, akým by mohli pôsobiť rozmerné okenné jednotky.

Vypočítajte si, akú klimatizáciu potrebujete!

Pri výbere klimatizácie, je dôležité vedieť veľkosť priestoru, ktorý chceme vychladiť. Nesmieme zabúdať ani na stavebné úpravy v prípade centrálnych systémov. Musíme najskôr vypočítať, aký veľký je požadovaný priestor.

Klimatizácia nemusí vzduch len ochladzovať.

Pri výbere klimatizácie by sme sa mali rozhodnúť či bude slúžiť len na ochladzovanie v teplých mesiacoch, alebo ju chceme využívať celoročne a v zime nám naopak celý priestor pomôže vyhriať na požadovanú teplotu.

Ideálny klimatizovaný priestor sa určí prepočtom na rozlohu obytného priestoru, kde je približne 1 kW výkonu na 10 m štvorcových. Ak je miestnosť na južnej strane, alebo sú v miestnosti iné zdroje tepla, akými sú sporák, alebo veľké elektrospotrebiče, ktoré sa zohrievajú, je potrebné počítať s vyšším potrebným chladiacim výkonom klimatizácie.

Na izbu s priemernou veľkosťou môžeme rátať 30-35 W chladiaceho výkonu na kubický meter vzduchu. Priemerná výška izby je 2,7 m, t.j. môžeme rátať 0,08 kW chladiaceho výkonu na meter štvorcový.

Energetická účinnosť

Keď máte vybratú správnu veľkosť, ktorú potrebujete, je načase zvážiť jej energetickú účinnosť. Aj tu platí pravidlo, že pri vyššej počiatočnej investícii do kvalitnejšej a viac energeticky úspornej klimatizácie, sa Vám náklady budú vracať v prevádzkových nákladoch neskôr.

Funkcie klimatizácie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetky klimatizačné jednotky sú vytvorené rovnako, ale vzhľad môže byť klamný.

Novšie klimatizácie prichádzajú s množstvom skvelých funkcií, ktoré vám môžu ušetriť peniaze a pohodlnejšie chladenie či vykurovanie vášho domu.

Vyskúšajte niektoré z novších funkcií, napríklad:

  • Inteligentné termostaty. Ak je klimatizácia pripojená k inteligentnému termostatu alebo je s ním kompatibilná, viete ušetriť nemalé peniaze. Inteligentné termostaty sa môžu naučiť vaše zvyky a chladiť váš domov efektívnejšie iba ochladením, keď ste doma, alebo sa automaticky nastavia na správnu teplotu. Z telefónu môžete dokonca ovládať veľa inteligentných termostatov. Týmto spôsobom nemusíte čakať, až budete doma, aby ste ich spustili.
  • Automatické oneskorenie. Po jeho vypnutí je v klimatizačnom zariadení zachytený studený vzduch. V starších modeloch sa tento chladný vzduch jednoducho rozptýli. Novšie modely majú automatický spínač oneskorenia, ktorý po vypnutí jednotky vytlačí posledný chladný vzduch. To znamená, že nedochádza k plytvaniu chladného vzduchu a šetríte peniaze za účet za energiu.

Klimatizácia je dôležitou súčasťou vášho domu. Bohužiaľ, nikdy si to dostatočne neuvedomíme, kým nebude príliš horúco alebo zima. Tým, že viete, ako zvoliť správnu klimatizačnú jednotku, môžete udržať váš domov v požadovanej teplote a ušetriť peniaze za účty za energiu. Samozrejme aj tu platí, že najlepšie je sa poradiť s odborníkom skô ako sa pustíte do nakupovania na vlastnú päsť.

Login

Register

terms & conditions