V modernom priestore sa kladú vysoké nároky na dizajn. Nie je tomu tak len pri nábytku či podlahe. Celkový vzhľad interiéru dopĺňajú aj dvere. Poradíme vám, ako postupovať pri ich výbere.

Ako vybrať dvere

Pri výbere dverí je potrebné brať ohľad na štýl a farebnosť interiéru. Nevhodnou farebnou kombináciou by ste mohli narušiť jeho celistvosť. Pri voľbe farby dverí máte dve možnosti. Prvou je vybrať neutrálny odtieň voči ostatnému vybaveniu domu. Priestor potom oživí podlaha alebo nábytok. Dvere však môžete využiť aj ako dizajnový prvok. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, vyberajte výraznejšie farby.

Dvere sa dajú využiť aj na optické zväčšenie priestoru. Ak máte v dome tmavšiu podlahu, vyberte k nej svetlé dvere. Kombinácia svetlej podlahy a bledých dverí je naopak vhodná do menších miestností, kde navodí pocit vzdušnosti.

Správna kombinácia materiálov

Výber dverí ovplyvňuje tiež materiál podlahy. Ak ste zvolili podlahu z prírodného materiálu, nie je vhodné kupovať dvere s povrchom z fólie. Umelý povrch totiž časom nezmení farebnosť. Prírodný však áno. Mohlo by sa preto stať, že po čase sa zmení odtieň dverí natoľko, že už nebudú k sebe pasovať rovnako ako pred tým. Problém je tiež s povrchom nerovnakých materiálov. I keď výrobcovia vytvárajú dekór dverí na nerozoznanie od prírodného, rozdiel na ich povrchu predsa len vidno.

Aj zárubne sú dôležité

Zárubňa je súčasť dverí. Pre jej správne osadenie je potrebné poznať veľkosť stavebného otvoru. Túto veľkosť vám prezradí dodávateľ dverí. Vo všeobecnosti prekryje rám zárubne asi 3 cm steny. Zárubne sa vyrábajú v dvoch variantoch:

Obložkové — sú vyrobené v rovnakom prevedení ako dvere. Preto spolu tvoria jeden estetický celok. Sú však drahšie.

Oceľové — tento typ zárubní je lacnejší. Vzhľadom na rozdielnosť materiálov môže byť nevýhodou nejednotný dizajn.

Aké kľučky a kovanie vybrať

Kľučka neslúži len na otváranie a zatváranie dverí. Dotvára ich celkový vzhľad a je významným prvkom celého interiéru. Nevhodne vybraná kľučka môže spôsobiť, že dvere nakoniec do celkového štýlu zariadenia nezapadnú.

Ako prvé sa rozhodnite, ktorý typ kovania vám bude viac vyhovovať. Na výber máte rozetové a štítkové kovanie. Rozetové kovanie sa skladá z dvoch oddelených častí pre kľučku a kľúč. Štítkové kovanie sa skladá z jednej časti.

Potom sa sústreďte na samotnú kľučku a vyberte jej materiál a dizajn. Pre zachovanie celistvosti priestoru je potrebné vybrať kľučky z rovnakého materiálu do celého domu. Dôležitý je aj tvar. Vyberajte v súlade so štýlom zariadenia, v ktorom budete vyberať nábytok. Pre moderný štýl sú vhodnejšie jednoduché kľučky v hranatých tvaroch. Ak preferujete klasický štýl, vyberajte oblejšie tvary.

Login

Register

terms & conditions