Plot slúži na ochranu súkromia ale aj pre bezpečnosť domácich miláčikov a detí. Dôležitá je aj jeho vizuálna stránka. Okrem toho vás iste bude zaujímať cena plota a potreba jeho údržby. Náš článok sa bude venovať každému z týchto faktorov.

Kde začať?

Pred tým ako začnete s výberom plota, položte si otázku: Akú funkciu by mal spĺňať?

Ak hľadáte dostatok súkromia ideálne bude drevené alebo vinylové oplotenie. Ľudia, ktorí nepotrebujú súkromie, si môžu zvoliť hliníkový alebo kovový plot, v elegantnom, otvorenom prevedení.

Výhody a nevýhody hliníkového plota

Hliníkový plot si získal obľubu pre svoj moderný vzhľad a bezúdržbovosť. Na starostlivosť o hliníkový plot vám postačí záhradná hadica, keď ho budete chcieť umyť. Výhodou je tiež farebná stálosť a výborná odolnosť voči mechanickému poškodeniu a poveternostným vplyvom. Vďaka tomu sa stali hliníkové ploty v posledných rokoch veľmi príťažlivou voľbou pre mnohých majiteľov domov. Ak však potrebujete vymeniť poškodenú časť oplotenia, budete musieť pravdepodobne meniť celý plotový panel.

Drevený plot

Drevený plot je stále najobľúbenejším typom oplotenia. Môžete si vybrať výškové oplotenie, ktoré poskytuje dostatok súkromia alebo nižší a vzdušný dizajn. Nevýhodou je vyššia cena. Drevo vás však pri správnej starostlivosti poteší dlhou životnosťou.

Drevený plot vyžaduje najviac času na údržbu. Je to z dôvodu nutnosti maľovania a morenia vždy raz za niekoľko rokov. Plot z dreva však na druhej strane môže zvýšiť hodnotu vašej nehnuteľnosti pre jeho jedinečný, esteticky príjemný dizajn. Drevené ploty majú výhodu aj v jednoduchej výmene poškodených častí.

PVC plot

PVC plot je najlacnejší spôsob oplotenia domu. Tieto ploty používajú PVC ako náhradu drevených kolíkov a hrebienkov. Aj keď nie sú také robustné ako drevo, svoj účel si splnia. Tento druh oplotenia je dodávaný v rôznych výškach a farbách. Výhodou je odolnosť PVC voči výkyvom počasia a jeho dlhá životnosť.

Kované železné oplotenie

Železné ploty sú jedinečné vďaka svojmu ozdobnému dizajnu. Kované železné ploty sú pevné a veľmi pekné. Nevýhodou je ale potreba údržby. Ak chcete zachovať ich krásu, budete musieť kovový plot znovu natierať každé dva až tri roky. Ak sa rozhodnete pre tento typ, nepoteší vás ani jeho vyššia cena.

Vinylové oplotenie

Niektorí výrobcovia tvrdia, že vinylové ploty sú takmer päťkrát pevnejšie a štyrikrát flexibilnejšie ako porovnateľné drevené ploty. Taktiež sú veľmi jednoduché na údržbu. Ak chcete, aby si vinylový plot zachoval svoj dokonalý dizajn, budete ho potrebovať len občas umyť pomocou záhradnej hadice.

Login

Register

terms & conditions