Ceny nehnuteľností, energií a stavebných materiálov neustále rastú, a to sa môže odzrkadliť aj na cene novostavby drevodomu alebo murovaného domu. Existujú však spôsoby, ako môžete pri stavbe domu ušetriť, a to aj v roku 2022.

1. Plánujte a realizujte stavbu domu podľa projektu

Pri plánovaní a realizácii domu je potrebné sa zamerať na viacero faktorov. Vopred si premyslite, ako chcete, aby váš dom vyzeral a koľko mal izieb. Ak ste menej členná domácnosť, zvážte, či skutočne potrebujete tak veľký rodinný dom aj s hosťovskou izbou či posilňovňou. Myslieť treba aj do budúcnosti, či sa vaša rodina nebude rozrastať. Vďaka plánovaniu tak dokážete ušetriť skutočne mnoho peňazí. Rovnako dokážete ušetriť aj pri stavbe podľa projektu domu. Pri plánovaní stavby nehnuteľnosti tiež myslite na kvalitu, pretože kvalitná stavba domu vám ušetrí mnoho peňazí aj pri následných opravách či samotnej životnosti stavby.

planovanie stavby

2. Zvoľte realizáciu drevodomu na kľúč

Pri plánovaní stavby drevodomu alebo murovaného domu je potrebné si tiež premyslieť, kto vám takúto nehnuteľnosť postaví. Okrem toho, že v poslednej dobe vzrástli ceny energií a stavebného materiálu, stúpla aj cena práce. Je to z jedného prostého dôvodu, a to kvôli nedostatku ľudí. Takýto nedostatok sa za posledné roky podpísal aj na omeškaní dodávok surovín, bez ktorej sa stavba nezaobíde. Preto odporúčame zvoliť realizáciu domu alebo drevodomu na kľúč. Pri takejto stavbe vám v podstate jedna firma zabezpečí všetky dôležité odborné práce, ako je vodoinštalácia, vykurovanie, montáž sadrokartónov, elektroinštalácie či zatepľovacie práce. Zabezpečovanie vzniká na základe dlhodobo overenej spolupráce so subdodávateľmi, čo sa odzrkadľuje aj na vysokej kvalite prác.

3. Nekonajte unáhlene a nepodceňujte komunikáciu

Ušetriť dokážete aj pri samotnej výstavbe drevodomu. Dôležité je, aby ste sa so stavebnou firmou vždy dohodli. Pokojne sa poraďte aj s inými odborníkmi, keďže práve stavba nehnuteľnosti nie je lacná záležitosť. Preto si nechajte aj čas na rozmyslenie a poriadne si prečítajte zmluvu tak, aby v nej bolo zahrnuté všetko. Nekonajte promptne. Ak s niečím nie ste spokojný, určite to odkomunikujte hneď na začiatku. Rozumieme, že by ste sa chceli sťahovať do nového domu čo najskôr, avšak uponáhľať sa pri dôležitých rozhodnutiach okolo novostavby sa neoplatí.

4. Poproste o dotáciu na dom v roku 2022

Financovať stavbu nehnuteľnosti z vlastného, je v súčasnosti až nereálne. Existuje však niekoľko možností, ako môžete svoju nehnuteľnosť financovať. Predovšetkým môžete požiadať o hypotéku, ktorú môžete získať až do výšky 80 % z celkovej sumy nehnuteľnosti. Pri ocenení a získavaní hypotéky treba myslieť aj na dostatočnú rezervu, ktorá môže vzniknúť pri navýšení ceny výdavkov. Samozrejme, pri takejto stavbe je potrebné mať aj vlastné zdroje, ktorými je možné sa na financovaní stavby podieľať. Rovnako je možné aj v roku 2022 požiadať o dotáciu na dom.

5. Zamerajte sa primárne na dôležité prvky domu

Premýšľate nad tým, že začnete stavať nehnuteľnosť tento rok alebo počkáte na ten ďalší? My poznáme jednoznačnú odpoveď. Ceny materiálov už nikdy nebudú také, ako pred pandémiou. Naopak, je veľmi pravdepodobné, že sa ceny ešte navýšia. Tiež môže nastať problémom s časom dodania materiálov. Preto určite nie je potrebné stavbu nehnuteľnosti v roku 2022 odkladať na neskôr. Ak vám však finančné prostriedky nedovoľujú zamerať sa na kompletnú stavbu domu, odporúčame sa zamerať primárne na dôležité prvky. To znamená, že nejaká garáž či terasa, určite počká aj na neskôr. Rovnako sa pri stavbe drevodomu dá rozumne ušetriť aj na nábytku, dekoráciách, bytovom textile či osvetlení.

stavba domu

Stavba drevodomu je skutočne finančné náročná investícia, a preto je potrebné si premyslieť každý krok dopredu. Ak potrebujete poradiť, prípadne hľadáte správneho realizátora drevodomu, potom nás neváhajte kontaktovať do Drevodom Zvolen.

Login

Register

terms & conditions