Drevodomy sa vďaka svojej priaznivej cenerýchlosti výstavby stali mimoriadne obľúbeným pojmom v kruhoch stavbárskej komunity. Keďže takýto druh nízkoenergetickej stavbynespočetne veľa benefitov, niet sa ani čo čudovať! Avšak, s každým novým trendom prichádza i množstvo otáznikov a nie úplne overených informácií. Preto sme sa rozhodli zozbierať niekoľko najväčších mýtov, ktoré sa spájajú s modernými drevostavbami a overiť ich pravdivosť!

#1 Životnosť drevodomov

V našej praxi sa dennodenne stretávame s názormi, že drevodomy vydržia najviac pár rokov. Táto debata je ale značne polemická. Prečo? Je jedno, či je dom murovaný, tehlový alebo slamený, pokiaľ sa o neho budete adekvátne starať, vydrží desaťročia až storočia. Rovnako je to aj v prípade drevodomov.

Ako dlho drevené konštrukcie vydržia, je takmer výlučne v rukách človeka. Záleží nielen na kvalitnom spracovaní dreva či vhodnom výbere materiálu v prípade sprostredkovateľa, ale aj príkladnej starostlivosti samotného vlastníka drevodomu. Ak si vyberiete spoľahlivého partnera pre výstavbu vášho vysnívaného domu, vaša drevostavba môže vydržať doslova stáročia. Podobne ako 200 až 400-ročné historické stavby v slovenských dedinkách.

#2 Podozrivo nízka cena

Ako iste viete, drevodomy sú približne o 20 až 30 % lacnejšie ako murované stavby. Pre niekoho je táto informácia mimoriadne pozitívna, iní sa pri cene často podozrievavo pozastavia. Ceny drevostavieb sa tiež pohybujú v určitom intervale. Väčšinou je cena priamo úmerná kvalite stavebného materiálu a predstáv investora.

Nízka cena drevostavieb je spojená s niekoľkými zásadnými faktami. V prvom rade ide o tzv. suchý proces výstavby, ktorý šetrí nielen čas a pracovné sily, ale aj peniaze majiteľa. Ďalším dôvod priaznivej ceny drevodomov je dostupnosť stavebných materiálov. Aj v tomto prípade však platí, že s náročnosťou projektov rastie aj cena drevodomov.

krasny nizkoenergeticky dom s bazenom

#3 Nízka odolnosť voči vplyvom vonkajšieho prostredia

„Zmeny teplôt spôsobujú, že drevo neustále pracuje a nedá sa naň spoľahnúť,“ „Drevo je mimoriadne horľavý materiál“ alebo „Drevené konštrukcie ľahko navlhnú a v prípade vytopenia je dom nepoužiteľný.“ Práve tieto mýty sú charakteristické pre montované nízkoenergetické drevodomy. Poďme si ich však rozobrať na drobné!

Opäť 100 % platí, že životnosť drevostavby závisí od kvality materiálu, jeho spracovaniastarostlivosti. Predčasné znehodnotenie stavby je však najčastejšie spôsobené šetrením na „nesprávnych miestach“. V prípade, že si vyberiete spoločnosť, ktorá pracuje s kvalitne vysušeným a ošetreným drevom, konštrukcia drevodomu zostáva odolná aj po dobu niekoľkých desaťročí.

Pravdou teda je, že drevostavby sú rovnako odolné voči živelným pohromám ako iné stavby. Ich obnova je však omnoho jednoduchšia ako v prípade murovaných domov. O tom, ako je to s horľavosťou drevodomov si môžete prečítať v našom predošlom článku.

#4 Slabé akustické a tepelnoizolačné vlastnosti

Už to bude znieť ako počúvať obohranú pásku, no v prípade, že si vyberiete kvalitné a adekvátne spracované drevo, nebudete v ňom počuj jediné vŕzganie podlahy. Dobre akustické vlastnosti zabezpečuje odpruženie, technika drevobetónových stropov akustická izolácia.

Rovnako je to aj v prípade tepelnoizolačných vlastností. Izolácia, tienenie vetranie zabezpečujú omnoho lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako domy z iných materiálov. Preto nemajú problém s prehrievaním a už vôbec nie s únikom tepla.

krasny dom pri mori alebo jazere

#5 Odolnosť voči plesniam a škodcom

„Drevo nemožno ochrániť pred plesňami, hubami či hmyzom.“ Nie raz, nie dvakrát, nie trikrát sme si už spomenuli, že správe spracovanie a starostlivosť o drevodom sú aj zárukou toho, že váš dom bude vo výbornom stave po celé desaťročia. Svedčia o tom stovky drevostavieb, ktoré boli postavené ešte z čias, kedy ešte neexistovala žiadna chemická ochrana.

Chceli by ste sa o drevodomoch budúcnosti dozvedieť viac? Alebo ste sa už rozhodli pre drevodom a hľadáte spoľahlivého partnera pre jeho výstavbu? Nevyhovuje vám žiaden z našich projektov domov? Kontaktujte nás a spoločne naprojektujeme váš domov!

Login

Register

terms & conditions