ú jedným z priestorov v domácnosti, ktoré sa najviac rekonštruujú – a tiež jedným z najdrahších. Preto je dôležité zvážiť všetky možnosti skôr, ako začnete riešiť realizáciu kuchyne.

Keď sa chystáte na rekonštrukciu kuchyne, je dobré začať rozmýšľať, prečo ju chcete zmeniť. Máte starú kuchyňu, ktorá si vyžaduje celkovú opravu? Nevyhovuje vašim požiadavkám? Nepáči sa vám celkový vzhľad? . Či sa spoľahnete na svoje sily, alebo oslovíte interiérového dizajnéra, tu sú malé typy a nápady pre vašu vysnívanú kuchyňu.

Žiadne dve kuchyne nie sú rovnaké. Každý priestor je iný a aj každá domácnosť má iné nároky. Ale nová kuchyňa by mala byť priestor, kde má každá vec svoje miesto. Mala by byť dostatočne osvetlená, či už prirodzeným svetlom alebo umelým.

Kuchyňa je miestnosť, kde sa najviac stretávame s rodinou. Nemal by tam chýbať priestor pre jedálenský kútik, alebo aspoň malé raňajkové sedenie.

Skrinky a farba

Výber skriniek a ich rozloženie je základ každej kuchyne. Všetko musí mať svoje miesto a musí byť dodržaná ergonómia skriniek. Treba myslieť na všetky hrnce, panvice, misky a roboty, ktoré je potrebné do novej kuchyne uložiť. Skrinky už nie sú len také obyčajné, majú rôzne vymoženosti. Napríklad majú rôzne skryté systémy, ktoré vám uľahčia organizáciu priestoru. Tak isto aj farby a materiály. Kuchynské štúdia ponúkajú množstvo rôznych farieb a materiálov. Biela a šedá farba sú najobľúbenejšími farebnými odtieňmi v kuchyni. Týmito farbami nič nepokazíte. Drevené kuchyne, tiež ešte nevyšli z módy. Dobrá je aj kombinácia dreva a farby. Ak si však nie ste istý, že to zvládnete, prenechajte návrh vašej kuchyne odborníkom.

Rozloženie kuchynských zón je dôležité

Podlaha

Pokiaľ ide o výber materiálu pre podlahu v kuchyni, existuje veľa možností. Dlažba, či už v imitácii dreva alebo vo farebnej škále, sa najviac používa ako podlaha do kuchyne. Je to najlepší materiál na údržbu. Niekomu však nevyhovuje jej chladný povrch. Riešenie je vinylová podlaha. Má také vlastnosti ako dlažba, čiže je odolná voči vode, ľahko sa udržuje a je na dotyk teplá. Stále sa používajú aj prírodné materiály ako drevená, alebo dyhovaná podlaha. Sú trošku drahšie a náchylnejšie na údržbu, ale zato majú krásne textúry a farby a vedia zútulniť celý priestor. Existuje aj lacnejšia alternatíva, ktorou je laminátová podlaha. Pri rozhodovaní sa medzi laminátovou podlahou a masívnym drevom je potrebné zvážiť celý rad výhod a nevýhod, pričom hlavnou výhodou je, že náklady na laminát sú až o 50% nižšie ako na masívne drevo. Do popredia idú aj materiály ako korok a bambus ktoré sú  ekonomicky prijateľné a sú aj ekologické.

Rovnako ako pri podlahe, aj výber kuchynskej pracovnej dosky je založený na mnohých rôznych faktoroch, od vzhľadu a pocitu, tak aj ceny a nákladov na údržbu. Na pracovné dosky je možné použiť celý rad materiálov, ako je napríklad žula, umelý kameň, masívne drevo, nehrdzavejúca oceľ, alebo laminát.

Kuchynská zástena

Kuchynská zástena je zvislá doska medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami. Zástena je užitočná z hľadiska čistoty, pretože počas varenia alebo umývania riadu, by ste si bez zásteny pofŕkali celú stenu. Vhodný materiál je napr.: sklo, drevo, laminát, keramický obklad, žula, umelý kameň, alebo nehrdzavejúca oceľ.

Je tu však jedna dôležitá informácia : ak máte plynový varný panel, zástena môže byť iba z keramického obkladu, alebo kaleného skla!

Ostrovček

Zahrnutie ostrovčeka do rekonštrukcie vašej kuchyne je výborný nápad pokiaľ Vám to priestor umožňuje. Kuchynský ostrovček má veľa výhod , od extra sedenia a prípravy potravín až po ďalšie úložné priestory. V kuchynskom ostrovčeku môžu byť zabudované aj niektoré spotrebiče. Je potrebné dodržať ergonómiu, medzi obvodom ostrovčeka a okolitými skrinkami, musí byť ponechaný priestor najmenej 90 – 120 cm, aby sa ľudia mohli okolo neho pohybovať.

Kuchynské doplnky a dekorácie

Svietidlami, kuchynskými doplnkami a dekoráciami, viete zdokonaliť váš vysnívaný priestor. Nájdite si jednu alebo dve doplnkové farby pre vašu kuchyňu a zútulnite svoj priestor, aby ste sa v ňom cítili dobre.

Medzi ďalšie kreatívne možnosti vylepšenia vašej kuchyne patrí zobrazenie osobných dekoratívnych predmetov, ako sú kuchárske knihy a fotografie.

Login

Register

terms & conditions