Pergola má za úlohu skrášliť exteriér domu. No nie len to. Pergola porastená popínavými rastlinami sa postará aj o príjemné posedenie v tieni. Poradíme vám, aké rastliny vysadiť k pergole, aby si splnila obe svoje funkcie.
Pergola ako estetický prvok
Pergola môže stáť samostatne alebo byť súčasťou terasy. Elegantne tak prepojí dom so záhradou. Veľkej obľube sa tešia hliníkové aj drevené pergoly porastené stálozelenými popínavými rastlinami. Konkrétny výber závisí od konkrétnych podmienok vo vašej záhrade.
Optimálne podmienky
Jednotlivé druhy rastlín majú rôzne potreby. Preto vyberajte druhy, ktorým sa bude dariť na mieste, kde máte postavenú pergolu. Veľa závisí od toho, či bude stáť na slnečnom, tienistom alebo polotienistom mieste. Všímajte si aj postavenie pergoly vzhľadom na svetové strany. Ak pre jej postavenie vyberiete miesto obrátené smerom na juh, ktoré je navyše kryté domom, vyberajte teplomilné druhy a naopak.
Vhodná pôda je nemenej dôležitá ako svetelné podmienky. Výhodou je, že s pôdou sa dá do určitej miery pracovať. Môžete použiť vhodný substrát alebo pôdu prihnojovať.
Najobľúbenejšie druhy rastlín k pergole
K pergole môžete vysadiť viacero druhov rastlín. Najčastejšou voľbou sú nasledovné.
Brečtan
K najobľúbenejším stálozeleným rastlinám patrí brečtan. Najviac mu vyhovuje tieň a polotieň, mierne vlhká a humózna pôda. Ak si ho zasadíte, poteší vás svojou zelenou farbou po celý rok. Ak ho nebude strihať, časom sa môže rozrásť a plaziť sa aj po stenách domu.
Vistéria
Pre tých, ktorí obľubujú kvitnúce rastliny, bude dobrou voľbou vistéria. Dariť sa jej bude na slnečných miestach s vlhkou, výživnou pôdou. Vistéria rýchlo rastie, takže na krásne kvety a podmanivú vôňu nebudete musieť dlho čakať.
Pohánkovec
Slnečné miesta a polotieň so suchou a vzdušnou pôdou sú ideálne pre pohánkovec. Biele, drobné kvety sa dokážu v priebehu dvoch rokov rozrásť po celej pergole aj po jej okolí. Pohánkovec zasaďte s ohľadom na okolité rastliny, aby ich nezatienil.