Inteligentná domácnosť bola ešte pred niekoľkými rokmi len konceptom, ktorý sme mali možnosť vidieť vo filmoch. Dnes už je realitou a za niekoľko dekád sa pravdepodobne stane štandardom. Ak vás táto myšlienka zaujala, tak práve pre vás je nasledovný článok.

Nemáme už dnes všetci inteligentnú domácnosť?

Väčšina domácností má už dnes určitú mieru inteligentnosti, pretože mnoho zariadení má v sebe zabudované senzory alebo elektronické ovládače. Ak máte ústredné kúrenie, s najväčšou pravdepodobnosťou máte na stene aj termostat, ktorý ho zapína a vypína podľa teploty v miestnosti. Možno máte doma robotický vysávač, ktorý bez vášho zásahu zbiera drobné smeti a prach. Tieto veci sú príkladom domácej automatizácie. Inteligentná domácnosť siaha ešte o krok ďalej.

Čo je to inteligentná domácnosť?

Inteligentná domácnosť alebo inteligentný dom je taký, v ktorom sú rôzne elektrické a elektronické spotrebiče zapojené do centrálneho počítačového riadiaceho systému. Všetky prvky sú centralizované v počítači, ktorý za vás všetko monitoruje. Napríklad úroveň prieniku svetla cez okná, na základe ktorého automaticky nastaví žalúzie. Monitoruje tiež váš pohyb a zapína a vypína svetlo v jednotlivých miestnostiach podľa toho, kde sa práve nachádzate. Konkrétne činnosti záležia od toho, aký stupeň inteligencie do vášho domu implementujete.

Výhody inteligentnej domácnosti

Inteligentná domácnosť prináša niekoľko výhod:

Úspora

Všetky zariadenia, ktoré sú pripojené do systému, šetria čas aj energiu. Ich činnosť sa prispôsobuje vášmu režimu aj počasiu. Inteligentný bojler sa napríklad naučí, akú máte dennú spotrebu teplej vody a podľa toho sa pri ohreve zariadi. Celkový prehľad spotreby domácnosti naviac môžete kontrolovať pomocou aplikácie.

Ovládanie

Celú domácnosť a jej jednotlivé prvky od chladničky cez garážové dvere až po ostrekovač v záhrade je možné ovládať na diaľku pomocou aplikácie v smartfóne či tablete. Na diaľku je možné monitorovať aj aktuálny stav v dome. Ste na ceste do práce a zabudli ste vypnúť žehličku? Zabudli ste zamknúť dom? S inteligentnou domácnosťou sa už nebudete musieť vracať, aby ste to napravili. Všetko vykonáte na diaľku.

Pohodlie

Keď prídete domov unavení, obývačka sa rozsvieti, prehrávač pustí vašu obľúbenú pieseň a v kuchyni vás bude čakať uvarená káva. Pohodlie sa ale netýka iba luxusu. Senzor v chladničke vás napríklad informuje o tom, keď sa minie všetko mlieko a priradí ho do vášho nákupného zoznamu.

Zabezpečenie

Pre inteligentný dom existuje mnoho jednoduchých opatrení, ktoré sú lacnou alternatívou k 24/7 monitorovacím bezpečnostným systémom. Kamery podporujúce Wi-Fi, snímače pohybu a inteligentné hlásiče dymu môžu byť monitorované pomocou živého videa, e-mailu a textových upozornení. Inteligentná domácnosť vás naviac dokáže ochrániť pred zlodejmi. Kým ste preč, simuluje vašu prítomnosť, zapína svetlá v dome, či vyťahuje a zaťahuje žalúzie.

Bezpečnosť

Senzory odhalia únik vody, plynu, tepla a iné nebezpečenstvá. Inteligentná domácnosť tak dokáže s vami priamo komunikovať a včas vás upozorniť.

Je inteligentná domácnosť bezpečná?

Najväčšou obavou pri rozhodovaní o zriadení inteligentného bývania je bezpečnosť pred hackermi. Je to preto, že všetky zariadenia sú spojené pomocou internetu. Pomyslenie na to, že sa vám niekto nabúra do kamerového systému a bude vás sledovať, je iste znepokojujúce. Je potrebné si uvedomiť, že na to, aby niekto prenikol do systému vašej inteligentnej domácnosti, je potrebných mnoho vedomostí, zručností a inteligencie. Pokiaľ budete využívať silné heslá a šifrovanie, nemusíte sa báť, že by sa do vašej domácnosti niekto nabúral.

Login

Register

terms & conditions