Cesta k vysnívanému bývaniu je plná mnohých úloh. Jednou z nich je aj výber projektu rodinného domu. Poradíme vám, na čo všetko by ste mali myslieť, aby dom naplnil všetky vaše požiadavky.

Aká dispozícia domu vám bude vyhovovať?

Celý proces výberu začnite voľbou vhodnej dispozície a veľkosti obytnej plochy. Dispozícia domu by mala spĺňať potreby vašej rodiny. Počet izieb bude zodpovedať počtu osôb, ktoré budú v rodinnom dome bývať. Ideálne je, ak má každé dieťa samostatnú detskú izbu. Samozrejmosťou by mala byť oddelená spálňa. Okrem toho by sa v dome mala nachádzať obývacia izba, jedáleň a kuchyňa. Tieto miestnosti môžu byť oddelené alebo spojené do jedného celku.

V niektorých domoch môžete nájsť aj pracovňu alebo hosťovskú izbu a garáž. Konečný počet miestností bude závisieť od vašich finančných možností. Pre lepšiu predstavu o tom, ako bude dom vyzerať, si môžete prezrieť katalógové projekty domov.

Veľkosť stavebného pozemku

To, aký projekt domu si nakoniec vyberiete, ovplyvňuje aj veľkosť stavebného pozemku. Pri osadení domu na pozemok je potrebné dodržať všetky súvisiace nariadenia stavebného zákona. Budete preto musieť dodržať minimálne povolené vzdialenosti od hranice vášho pozemku a susediacich domov.

Orientácia pozemku

Vezmite do úvahy aj orientáciu pozemku. Aby ste v maximálnej miere využili slnečné žiarenie, je potrebné dodržať tieto zásady:

  • Okná obytných miestností smerujte na juhovýchod, juh, juhozápad až západ. Nočná časť domu môže smerovať na východ. Zabráni to jej prehriatiu v letných mesiacoch.
  • Okná priestorov s malými oknami budú smerovať na sever.
  • Vhodné umiestnenie terasy je na juh až juhozápad domu. Ideálne je, ak smeruje do záhrady.
  • Pozor na tienenie okolitých budov a vysokej zelene.

Finančné možnosti

Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú to, aký projekt domu si nakoniec vyberiete, sú vaše finančné možnosti. Do rozpočtu započítajte všetky výdaje, ktoré budú so stavbou spojené. Od kúpy alebo vypracovania projektu, cez realizácie prípojok sietí, realizáciu stavby až po základné vybavenie domu a spevnenie jeho okolia. Nezabudnite na rezervu. Pri stavbe domu sa môže stať, že sa niektoré položky navýšia. Rezerva by mala tvoriť približne 10 % konečnej čiastky.

Pri rozhodovaní o finančnej stránke na vás čaká aj riešenie otázky, či stavať svojpomocne alebo na kľúč. Obe riešenia majú svoje výhody aj nevýhody. Svojpomocnou výstavbou však môžete ušetriť približne 40 % ceny stavby.

Login

Register

terms & conditions