Ktoré povrchy potrebujú farbu?
Pre každý povrch je určený náter, ktorý bol vyvinutý tak, aby vydržal v konkrétnych podmienkach, pre ktoré je náter určený. Napríklad, kuchyňa a kúpeľňa by mala byť natretá trvanlivou a umývateľnou farbou (zvyčajne s vyššou úrovňou lesku), ale pre strop obývačky alebo spálne stačí použiť plnú matnú farbu, ktorá nevyžaduje čistenie. Rovnako farba, ktorá je určená pre interiér, nie je dostatočne silná, aby vydržala vo vonkajších podmienkach. Vďaka výberu správneho produktu pre konkrétny povrch bude dlhý čas vyzerať krásne a nemusíte ho každý rok nanovo maľovať.
Potrebuje povrch základný náter?
Drevené povrchy musia byť opatrené základným náterom, aby sa zabezpečila správna priľnavosť farby. Uzly v drevenom povrchu musia byť opatrené základným náterom, aby sa zabránilo vytečeniu živice.
Zvlášť dôležité je natretie stien a stropov, ak je povrch čiastočne vlhký. Bez základného náteru bude povrch absorbovať farbu nerovnomerne a v dôsledku toho môže mať povrch nerovnomerný lesk.
Slabý štukový povrch musí byť natretý penetračným základným náterom tak, aby bol povrch silnejší a aby sa povrch lepšie kryl s neskorším náterom.
Základný náter môže byť nevyhnutný aj pri prechode z jedného typu náteru na iný (napríklad lakový olej s latexovou farbou).
Povrch absorbuje základný náter a zjednotí pórovitosť rôznych povrchov. To zaisťuje dobré pokrytie farby.
Nie je dôležité, aby bol základný náter natretý nahrubo, pretože povrch bude prelakovaný povrchovou úpravou. Základný náter znižuje konečnú spotrebu laku a zabezpečuje trvalý výsledok.
Aké typy farieb použiť – na báze vody alebo na báze rozpúšťadla?
Je nepochybne vhodnejšie maľovať vodou riediteľnou farbou, ktorá má nízky zápach, ľahko sa nanáša, rýchlo schne. Okrem toho môžete svoje nástroje na čistenie čistiť len vodou. Dnes sú produkty na báze vody ponúkané pre takmer všetky typy vnútorných povrchov.
Nátery na báze rozpúšťadiel však majú svoje výhody. Sú dobre absorbované na povrchu, kde tvoria umývateľný, trvanlivý a rovnomerný náter farby. K dispozícii sú tixotropné alkydové farby, ktoré neodkvapkávajú ani nestekajú. Farby na báze rozpúšťadiel sa najčastejšie používajú na kovových a drevených povrchoch (okná, dvere, nábytok).
U skôr natretých povrchov je ich najlepšie znovu natrieť rovnakým typom farby.
S novým povrchom určte správny typ farby:
- vzhľad povrchu s konkrétnym typom farby (vzorky farieb v predajni)
- úroveň lesku (farby na báze rozpúšťadiel sú zvyčajne lesklejšie)
- výber rôznych farieb a tónov
- cena
Akú úroveň lesku zvoliť?
Najprv sa rozhodnite, či dávate prednosť lesklému povrchu alebo matnému povrchu. Farby majú vo všeobecnosti 6 rôznych úrovní lesku, ktoré sú uvedené na balení výrobku:
- Plne lesklý 90-100
- Lesklý 60-89
- Polo-lesklý 30 až 59
- Polo-matný 11-29
- Matný 6-10
- Plne matný 0-5
Všeobecným pravidlom je, že čím lesklejší náter, tým je aj silnejší. To znamená, že lesklý náter nie je tak ľahko znečistený a je tiež trvanlivejší a umývateľný. Je tiež dôležité vedieť, že lesklá farba prináša najmenšiu drsnosť povrchu.
Plne matné farby sú zvyčajne neumývateľné a preto sú najvhodnejšie pre suché miestnosti. V dnešnej dobe už na trhu samozrejme nájdeme aj výnimky, kde je matná vonkajšia farba tiež odolná voči poveternostným vplyvom.
Lesklejší povrch ponúka hlbšiu a živšiu farbu. Pórovitosť lakovaného povrchu výrazne ovplyvňuje spôsob, akým vnímame farbu. Ak porovnáme ten istý tón farby, ktorý je lesklý a druhý matný, potom môžeme ľahko vidieť, že jeden je tmavší (lesklý) a druhý je svetlejší (matný). Je to spôsobené tým, že silnejší a rovnomernejší povrch odráža svetlo celkom rovnomerne v jednom smere, čo spôsobuje, že vidíme farbu hlbšie a tmavšie. Z viac porézneho povrchu sa svetlo odráža v rôznych smeroch a vnímame ho ako svetlejšie. Spojivo farby tiež ovplyvňuje spôsob, akým vnímame farbu. S akrylovými farbami sa farby javia modrejšie, a s alkydovým náterom žltšie.
Užitočné návrhy na maľovanie
1. Starostlivo naplánujte svoju prácu
Vypočítajte, koľko farby je potrebné, kúpte potrebné vybavenie a zásoby pre maľovanie. Urobte si plán, kde začať maľovať a ako dokončiť svoju prácu. Pred maľovaním celej miestnosti skontrolujte odtieň farby na malom povrchu.
2. Podmienky natierania
Teplota povrchu, farby a vzduchu musí byť najmenej +5 ° C a relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť nižšia ako 80%. Všetky povrchy musia byť čisté a suché. Ak používate farbu na báze rozpúšťadla, uistite sa, že miestnosť je dostatočne vetraná, ale nespôsobuje prievan. Vo veľmi suchej a teplej miestnosti farba schne príliš rýchlo a lakovaný povrch bude nerovnomerný.
3. Používajte ochranné prostriedky
Používajte vhodný pracovný odev a iné ochranné pomôcky. Pri brúsení používajte masku proti prachu, ktorá účinne chráni dýchací systém pred vdychovaním prachu. Pri brúsení lepeného povrchu používajte ochranné okuliare.
4. Opatrne používajte tmel
Čím presnejšie je tmel natretý, tým menšie je brúsenie a znižuje sa aj spotreba tmelu. Všimnite si, že zvyčajne musíte tmel dávať dvakrát, pretože sa zmenšuje keď schne.
5. Nástroje na tmelenie a brúsenie
Na tmelenie použite oceľový plniaci nôž so šírkou 100-600 mm v závislosti od veľkosti a nerovnosti povrchu. Na brúsenie používajte brúsny papier alebo ručnú brúsku, pre väčšie plochy môžete použiť brúsku s rukoväťou.
6. Dôležitý je základný náter
Základný náter je obzvlášť dôležitý pri čiastočne rozdielnych povrchoch, pretože povrchy s rôznou pórovitosťou absorbujú náter inak. Základ tvorí základný povrch, ktorý rovnomerne absorbuje farbu a zabezpečuje lepšiu priľnavosť.
7. Používajte vysoko kvalitné nástroje
Napriek vyššej cene stojí za to vždy používať vysoko kvalitné vybavenie. Vysokokvalitné valčeky absorbujú farbu lepšie, nezanechávajú chĺpky na povrchu a zabezpečia rovnomerný náter.
8. Použite lepiacu pásku
Zakryte povrchy, ktoré nechcete maľovať, aby ste ich chránili pred striekaním farby. Pripevnite igelit pomocou lepiacej pásky. Pásku ihneď po nanesení odstráňte, pretože neskôr sa môže vysušená farba odlepiť pri odstraňovaní pásky.
9. Skontrolujte, či je lakovaný povrch čistý
Pracovisko by sa malo kvalitne vyčistiť od prachu, pretože napríklad latexové farby sa nelepia na prašnom povrchu a prach, ktorý sa pripevní na čerstvo natretý povrch, zničí vašu prácu.
10. Začnite maľovať zo stropu
Vždy začnite maľovať od stropu. Zabránite tak striekaniu farby na hotové steny a podlahy. Natierajte v smere svetla, aby ste znížili viditeľné stopy valca. Na predĺženie doby schnutia farby, ktorá umožňuje rovnomerné zaschnutie, použite množstvo farby. Skôr ako začnete maľovať, prečítajte si pokyny na obale.
11. Vyčistite maliarske nástroje
Počas prestávok pri maľovaní umiestnite maliarsky valček a štetec do plastového vedra s vhodným riedidlom. Vyčistite nástroje hneď po dokončení maľovania a budete ich môcť použiť aj nabudúce. Postupujte podľa inštrukcií na balení laku, ako odstrániť z valca a kefy zvyšky farby.
12. Premýšľajte o životnom prostredí
Nenalievajte farbu ani riedidlo do odtoku, do jazera, rieky alebo iného vodného útvaru ani do pôdy. Ani keď je farba na báze vody. Prísady do náteru komplikujú proces čistenia vody v čističkách odpadových vôd. Zvyšky tekutých náterov by sa mali odniesť na miesto zberu škodlivých látok, alebo ich nechať vyschnúť a odniesť na skládku spolu s prázdnymi plechovkami.