Ako získať od štátu dotáciu na drevodom

By 2018-02-12Novinky

Uvažovali ste nad stavbou dreveného rodinného domu s nízkou spotrebou energie? Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa totiž chystá dotáciami podporiť výstavbu drevodomov, a to až do výšky 13 tisíc eur. Na ich výstavbu vyčlenilo jeden milión eur, čo by malo podporiť  výstavbu 100 až 200 domov.

Mám právo využiť dotáciu aj ja a aké sú podmienky jej získania?

O dotáciu možno žiadať až po zhotovení drevodomu. Žiadateľ musí byť občan SR, starší ako 18 rokov a s trvalým pobytom v tej obci, v ktorej sa drevodom nachádza. Musí to byť stavba určená na súkromné účely, to znamená, že ju občan nebude využívať na podnikanie. Dom musí byť postavený certifikovanou stavebnou firmou, ten kto sa ho rozhodne postaviť svojpomocne, prichádza o nárok na dotáciu. Dom musí spĺňať parameter stavby s nízkou spotrebou energie triedy A1 alebo A0. Stavba by mala mať viaceré certifikáty: certifikát  o nemennosti parametrov podstatných vlastností výrobku, certifikát o zhode systému riadenia výroby u výrobcu a certifikát CE.

Aká by mala byť minimálna cena a plocha môjho postaveného drevodomu pre získanie dotácie?

Dotácia sa vzťahuje na už zhotovený drevený rodinný dom s jedným podlažím  bez pivnice a s plochou najmenej 70 metrov štvorcových. Musí mať minimálne tri obytné miestnosti a bude skolaudovaný najskôr 1.októbra 2017.

Ak ide o dom na kľúč, jeho obstarávacia cena nesmie byť menej ako 65-tisíc eur. V prípade holodomu je to minimálne 55- tisíc eur a ak sa jedná o hrubú stavbu, 30-tisíc eur.

Akú vysokú dotáciu môžem dostať?

Dotácia bude predovšetkým podporovať menej rozvinuté oblasti Slovenska vyššími sumami. To znamená, že ak ste si postavili drevodom v oblastiach ako je Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota a pod., vaša dotácia sa môže vyšplhať až na 13000- tisíc eur. V ostatných častiach Slovenska dostane stavba, ktorá je v energetickej triede A0 dotáciu vo výške 11 -tisíc eur a stavba v energetickej triede A1 10- TISÍC EUR. Hlavnému  mestu také vysoké dotácie pridelené nebudú. Stavba postavená v energetickej triede A0 dostane dotáciu 6-tisíc eur a drevodom triedy A1 5-tisíc eur.

Na koho sa mám obrátiť s odoslaním žiadosti?

Žiadosť sa bude podávať Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 30 dní odo dňa zverejnenia výzvy na predkladanie žiadostí na webstránke agentúry.

Týmto programom chce ministerstvo podporiť kvalitné a energeticky úsporné bývanie našich občanov, ale taktiež zvýšenie domáceho spracovania a využitia surového dreva na Slovensku. Tým plánuje podporiť zamestnanosť v regiónoch, ktoré sú bohaté na tento prírodný zdroj a zastaviť vývoz surového dreva do zahraničia.

CHCETE VEDIEŤ VIAC?

Opýtajte sa našich expertov.

zdroj: tasr, min. pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Ako získať od štátu dotáciu na drevodom
Pridajte hodnotenie